ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΣΤΟ ΘΕΡΙΝΟ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ 2Η ΘΕΡΙΝΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΟΡΙΩΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ

0

Αξιόλογες επιδόσεις και συγκομιδή 11

μεταλλίων από τα «δελφίνια» του Άργη Καλαμάτας

ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΕΤΥΧΕ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ

11 ΜΕΤΑΛΛΙΑ, επτά εκ των οποίων ήταν χρυσά, κατέκτησαν οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες του Άργη Καλαμάτας, σε ένα πρωτάθλημα με πολλές και δυνατές ομάδες, περίπου 320 αθλητές /τριες απ’ όλη την Πελοπόννησο και τα Ιόνια νησιά, καθιστώντας μια ακόμη εμφάνιση αγωνιστική επιτυχή και μια πολύ καλή συγκομιδή για την Προαγωνιστική ομάδα του συλλόγου!

Τρεις πρώτες θέσεις πήρε η Τηγανέα στα 200 και 400 μ. Ελεύθερο και 200μ. Ύπτιο, δύο μετάλλια η Άρτεμις Πατικοπούλου στα 200μ. ΜΑΤ και 100 μ. Ελ. και δύο οι σκυταλοδρομίες, 4×50μ.ελ με τις: Δρακοπούλου Λευκή, Μαζαράκη Άννα, Πατικοπούλου Άρτεμις και Στρακινάρ Χρυσάνθη και 4×50μ.ομαδική με τις ίδιες αθλήτριες.

Τέσσερα χάλκινα πήραν οι Στρακινάρ, στα 50 και 100μ.πρόσθιο, Μπάκας Νίκος στα 100μ.πεταλ και Λυμπερόπουλος Σταύρος στα 50 μ. Πρόσθιο.

Με αξιόλογες επιδόσεις συμμετείχαν επίσης στους αγώνες οι: Μπούσμπουρας Π., Τσιχριτζής Π., Γεωργιόπουλος Γ., Γκέγκα Θ., Σωτηροπούλου Ε., Βρυώνη Ε., Γεωργουλέα Α., Πλεμμένου Ο., Μιχαλόπουλος Δ., Γεωργιάδη Μ., Γεωργιοπούλου Μ., Γεωργουλέα Μ. και Χειλάς Η.

Παράλληλα γινόταν και η 2η θερινή ημερίδα ορίων Αγωνιστικών κατηγοριών, όπου και είχαμε την προσθήκη ενός ακόμη αθλητή-στους ήδη οκτώ (Αθανασόπουλος Η, Φίσκιλης Ι., Αθανασοπούλου Α, Ελεφάντη Κ., Σταθοπούλου Ε, Σταν Μ, Βλάσσης Ο., Αθανασουλάκης Α), του Αβραμόπουλου Ανδρέα.

«Σαν Άργης μείναμε σε γενικές γραμμές αρκετά ευχαριστημένοι από τα παιδία μας. Όλα τα παιδιά πήγαν στους χρόνους τους, κάποια κατέβασαν και είχαμε και μια επίτευξη ορίου για το πανελλήνιο πρωτάθλημα από τον Ανδρέα Αβραμόπουλο!» είπε στη «Φ» η προπονήτρια του Άργη Καλαμάτας Βάσω Τσακάκο και συνέχισε «Για φέτος για την προαγωνιστική ομάδα οι αγώνες έφθασαν στο τέλος τους και σκοπός μας από δω και πέρα είναι η βελτίωση της τεχνικής και η χαλάρωση των παιδιών, καθώς εδώ και 10 μήνες δούλευαν επί καθημερινής βάσεως».

ARGHS 4

 

Αναλυτικότερα, οι επιδόσεις όλων των αθλητών του Άργη Καλαμάτας, έχουν ανά κατηγορία ως κάτωθι:

  • Στα 50μ. Πεταλούδα (Κ9) , την 4η θέση κατέλαβε η Θεοδώρα Γκέγκα με 00:49.98.
  • Στα 50μ. Πεταλούδα (Κ10) την 6η θέση κατέλαβε η Μαζαράκη Άννα με 00:47.43
  • Στα 200μ. Πεταλούδα – Ανδρών την πρωτιά κατέκτησε ο Αθανασουλάκης Αναστάσιος με 02:40.46
  • Στα 100μ. Πρόσθιο – Γυναικών την 4η θέση κατέλαβε η Σταν Πετρονέλα με 01:37.65
  • Στα 100μ. Πρόσθιο (Κ10)την 3η θέση κατέλαβε η Στρακινάρ Χρυσάνθη Μαριλένα με 01:47.83
  • Στα 100μ. Πρόσθιο (Κ11)την 10η θέση κατέλαβε η Γεωργιάδη Μαρία – Ηλιάνα με 01:55.38
  • Στα 100μ. Πρόσθιο (Κ12)στην 5η θέση κατετάγη η Μυρτώ Γεωργουλέα με 01:43.66
  • Στα 50μ. Πρόσθιο – Ανδρών την 4η θέση κατέλαβε ο έφηβος Ηλίας Αθανασόπουλος με 00:34.00, την 8η θέση ο Ανδρέας – Νέστορας Αβραμόπουλος (Παίδες) με 00:36.00 , την 10η θέση ο Αλέξανδρος Σολωμάκος (ΠΠ-Α) με 00:40.93.
  • Στα 50μ. Πρόσθιο (Α9) την 6η θέση κατέλαβε ο Παντελεήμων Τζιχριτζής με 00:55.66, στην 8η θέση κατετάγη ο Γεώργιος Γεωργιόπουλος με 01:01.32.
  • Στα 50μ. Πρόσθιο (Α10) την 3η θέση κατέλαβε ο Σταύρος Λυμπερόπουλος με 00:49.56.
  • Στα 100μ. Ελεύθερο – γυναικών την 3η θέση κατέλαβε η Ευθυμία Σταθοπούλου (ΠΚ-Β) με 01:04.99, την 4η θέση η Αθανασία – Αικατερίνη Αθανασοπούλου με 01:07.56 και την 8η θέση η Σταν Πετρονέλα (ΠΚ-Β) με 01:14.32.
  • Στα 100μ. Ελεύθερο (Κ10)την 1η θέση κατέλαβε η Άρτεμις Πατικοπούλου με 01:15.74.
  • Στα 100μ. Ελεύθερο – Ανδρών την 3η θέση κατέλαβε ο Ιωάννης Φίσκιλης (Παίδες) με 00:57.84, την 9η θέση Βλάσσης Ορέστης (ΠΠ-Β) με 01:03.87, την 11η θέση κατέλαβε ο Αθανασουλάκης Αναστάσιος (ΠΠ-Β) με 01:08.45.
  • Στα 100μ. Ελεύθερο (Α11) την 5η θέση κατέλαβε ο Νικόλαος Μπάκας με 01:16.63, την 9η θέση ο Δημήτριος Μιχαλόπουλος με 01:20.95.
  • Στα 100μ. ελεύθερο (Α12) στην 7η θέση κατετάγη ο Ηλίας Χειλάς με 01:21.97.
  • Στα 200μ. Ύπτιο (Κ12)την πρωτιά κατέκτησε η Πηνελόπη Τηγανέα με 02:40.96, την 8η θέση η Μαρία Γεωργιοπούλου με 03:26.83.
  • Στα 50μ. Ύπτιο – Ανδρών την 2η θέση κατέλαβε ο Ορέστης Βλάσσης (ΠΠ-Β) με 00:32.36.
  • Στα 50μ. Ύπτιο (Α9) την 5η θέση κατέλαβε ο Παναγιώτης Μπούσμπουρας με 00:50.91.
  • Στα 50μ. ύπτιο (Α12) την 4η θέση κατέλαβε ο Ηλίας Χειλάς με 00:43.75.
  • Στα 400μ. ελεύθερο (Κ12)την 1η θέση Πηνελόπη Τηγανέα με 05:04.24.
  • Στα 50μ. Πεταλούδα – Ανδρών την 4η θέση κατέλαβε ο Ηλίας Αθανασόπουλος (Έφηβων) με 00:28.46 και την 10η θέση ο Αναστάσιος Αθανασουλάκης (ΠΠ-Β) με 00:33.01.
  • Στα 100μ. Πρόσθιο – Ανδρών την 5η θέση κατέλαβε ο Ανδρέας-Νέστορας Αβραμόπουλος με 01:21.81 και την 7η θέση ο Αλέξανδρος Σολωμάκος με 01:32.61.
  • Στα 100μ. Πρόσθιο (Α10) την 4η θέση κατέλαβε ο Σταύρος Λυμπερόπουλος με 01:47.43.
  • Στα 200μ. Πρόσθιο (Κ12)την 4η θέση κατέλαβε η Μυρτώ Γεωργουλέα με 03:47.75
  • Στα 200μ. Ελεύθερο – Ανδρών την 1η θέση κατέλαβε ο Ιωάννης Φίσκιλης με 02:09.12.
  • Στα 200μ. ελεύθερο (Α11) την4η και 5η θέση αντίστοιχα κατέλαβαν οι Νικόλαος Μπάκας με 02:46.21 και Δημήτρης Μιχαλόπουλος με 02:55.84.
  • Στα 200μ. ελεύθερο (Α12) την 7η θέση κατέλαβε ο Ηλίας Χειλάς με 03:04.14.
  • Στα 50μ. ελεύθερο – γυναικών την 5η θέση κατέλαβε η Αθανασία – Αικατερίνη Αθανασοπούλου με 00:29.96 και την 9η θέση η Σταν Πετρονέλα (ΠΚ-Β) με 00:33.20.
  • Στα 50μ. Ελεύθερο (Κ9)– την 11η θέση κατέλαβε η Ελένη Σωτηροπούλου με 00:46.03.
  • Στα 50μ. Ελεύθερο (Κ10) την 5η θέση κατέλαβε η Μαζαράκη Άννα με 00:40.72, την 12η θέση η Αργυρώ Γεωργουλέα με 00:45.60 και την 13η θέση η Ευδοκία Βρυώνη με 00:46.02.
  • Στα 50μ. Ελεύθερο (Κ11) την 9η θέση κατέλαβε η Όλγα Πλεμμένου με 00:41.57.
  • Στα 200μ. Μικτή Ατομική – Ανδρών την 6η θέση κατέλαβε ο Ανδρέας – Νέστωρ Αβραμόπουλος (Παίδες) με 02:42.22. και την 7η θέση ο Αθανασουλάκης Αναστάσιος (ΠΠ-Β) με 02:47.90.
  • Στα 100μ. Ύπτιο – Γυναικών την 2η θέση κατέλαβε η Ευθυμία Σταθοπούλου (ΠΚ-Β) με 01:13.02
  • Στα 100μ. Ύπτιο (Κ10) την 4η θέση κατέλαβε η Λευκή -Μαρία Δρακοπούλου με 01:37.03.
  • Στα 100μ. Ύπτιο (Κ11) την 6η θέση κατέλαβε η Γεωργιάδη Μαρία Ηλιάνα με 01:46.62
  • Στα 100μ. Ύπτιο (Κ12) στην 9η θέση κατετάγη η Μαρία Γεωργιοπούλου με 01:35.24.
  • Στα 100μ. Πεταλούδα – Ανδρών στην 3η θέση «τερμάτισε» ο Αναστάσιος Αθανασουλάκης (ΠΠ-Β) με 01:14.72.
  • Στα 100μ. Πεταλούδα (Α11) την 3η θέση κατέλαβε ο Νικόλαος Μπάκας με 01:29.08.
  • Στα 200μ. Πρόσθιο – Ανδρών στην 5η θέση κατετάγη ο Ανδρέας – Νέστορας Αβραμόπουλος με 03:01.34.
  • Στα 50μ. Πρόσθιο – Γυναικών την 4η θέση κατέλαβε η Σταν Πετρονέλα (ΠΚ-Β) 00:45.77.
  • Στα 50μ. Πρόσθιο (Κ10) την 3η θέση κατέλαβε η Στρακινάρ Χρυσάνθη Μαριλένα με 00:49.02 και την 9η θέση η Αργυρώ Γεωργουλέα με 00:57.59.
  • Στα 50μ. Πρόσθιο (Κ11) την 15η θέση κατέλαβε η Γεωργιάδη Μαρία Ηλιάνα με 00:55.96.
  • Στα 50μ. Ελεύθερο – Ανδρών την 4η θέση κατέλαβε ο Ιωάννης Φίσκιλης (Παιδ.) με 00:26.02, την 6η θέση ο Ηλίας Αθανασόπουλος (Εφηβ.)00:26.93, την 11η θέση ο Ορέστης Βλάσσης (ΠΠ-Β) με 00:28.10, την 14η θέση ο Αλέξανδρος Σολωμάκος (ΠΠ-Α) με 00:29.95.
  • Στα 50μ. Ελεύθερο – (Α9) στην 10η θέση κατετάγη ο Παντελεήμων Τζιχριτζής με 00:42.07, στην 15η θέση ο Γεώργιος Γεωργιόπουλος με 00:45.17, στην 18η θέση ο Παναγιώτης Μπούσμπουρας με 00:47.32.
  • Στα 50μ. Ελεύθερο – (Α11) την 6η θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Μιχαλόπουλος με 00:35.11.
  • Στα 200μ. ελεύθερο – γυναικών την 1η θέση κατέλαβε η Ευθυμία Σταθοπούλου (ΠΚ-Β) με 02:21.62.
  • Στα 200μ. Ελεύθερο (Κ12) την 1η θέση κατέλαβε η Πηνελόπη Τηγανέα με 02:28.44.
  • Στα 200μ. Μικτή Ατομική (Κ10) την πρωτιά κατέκτησε η Άρτεμις Πατικοπούλου με 03:13.43.
  • Στα 100μ. Ύπτιο – Ανδρών την 4η θέση κατέλαβε ο Ορέστης Βλάσσης (ΠΠ-Β) με 01:10.45
  • Στα 50μ. Ύπτιο (Κ9) την 9η θέση κατέλαβε η Ελένη Σωτηροπούλου με 00:54.57.
  • Στα 50μ. Ύπτιο (Κ10) την 6η θέση κατέλαβε η Λευκή -Μαρία Δρακοπούλου με 00:45.71, την 12η θέση η Ευδοκία Βρυώνη με 01:02.46.
  • Στα 50μ. Ύπτιο (Κ11) την 9η θέση κατέλαβε η Όλγα Πλεμμένου με 00:49.49.
  • Στα 50μ. Ύπτιο (Κ12) στην 7η θέση κατετάγη η Μαρία Γεωργιοπούλου με 00:43.30.

Η προετοιμασία της αγωνιστικής ομάδας του Άργη συνεχίζεται με στόχο τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα κατηγοριών σε Βόλο και Θεσσαλονίκη στα μέσα και τέλη Ιουλίου, αντίστοιχα

«Τέλος, η ΠΑΕ Άργης, ευχαριστεί θερμά τον δήμαρχο Καλαμάτας και τον Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου, γιατί δίχως τη βοήθεια τους δε θα συνέχιζε να λειτουργεί αυτός ο χώρος στις δύσκολες εποχές που βιώνει η χώρα μας. Εμείς οι υπόλοιποι, επιφανείς και αφανείς, βάζουμε το λιθαράκι μας που όμως δε μας δίνει και το δικαίωμα να προβαίνουμε σε ακρότητες και να συκοφαντούμε πρόσωπα και Συλλόγους.

Η προσφορά του καθενός μας του εξασφαλίζει μια θέση στην ιστορία αυτού του χώρου κι όχι ένα σημείο στην κερκίδα του κολυμβητηρίου…»

 

106 Συνολικές προβολές, 1 Σήμερα

Comments are closed.