ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μεγάλος νικητής το σκάφος «Σπύρος Ι. Κωστόπουλος» στην Ιστιοπλοϊκή Διημερίδα Ανοικτής Θαλάσσης

0

 

 


 

 

ΝΕΑ πρόσωπα και μεγάλο νικητή τον κυβερνήτη Επαμεινόνδα Σκαρπαλέζο και το πλήρωμα του «Σπύρος Ι. Κωστόπουλος» έπεσε με επιτυχημένο τρόπο και φέτος η αυλαία της Ιστιοπλοϊκής Διημερίδας Ανοικτής Θαλάσσης που διοργάνωσε το περασμένο Σαββατοκύριακο ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας «Ο Ποσειδών» εις μνήμην του τέως μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου και Εφόρου Βασίλη Εμμανουηλίδη.

Η διαδρομή το Σάββατο ήταν Καλαμάτα – Κορώνη με σημείο στροφής το Ναύδετο νότια της πίστας καρτ και την Κυριακή το αντίθετο. Οι καιρικές συνθήκες και τις δύο ημέρες ταλαιπώρησαν τους ιστιοπλόους με την άπνοια για λίγο στην αρχή αλλά μετά φύσηξε πολύ καλό αεράκι για να ευχαριστηθούν οι ιστιοπλόοι όμορφες πλεύσεις.

Στην Διημερίδα συμμετείχαν τα εξής σκάφη: Ιβίσκος και Σπύρος Ι. Κωστόπουλος του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας «Ο Ποσειδών», Blue Line, Three Feathers και Elmesky του ΝΑΣΚ Αίολος και το Τόλμη του Ι.Ο.Ν.Ε. Όπως αναφέρουν οι διοργανωτές αρκετές ήταν οι απουσίες από σκάφη παλαιών ιστιοπλόων, ενώ ενθαρρυντικές ήταν οι συμμετοχές των σκαφών «Τόλμη» και «Three Feathers» νέων ιστιοπλόων.

Σκάφος Επιτροπής Αγώνα ήταν το παραδοσιακό τρεχαντήρι «Πανορμίτης» του Πλεματιά Χάρη.

Η απονομή των επάθλων θα γίνει σήμερα στις 21:00 στις εγκαταστάσεις του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας.

Αποτελέσματα 1ης ιστιοδρομίας:

1ο Blue Line

2ο Σπύρος Ι. Κωστόπουλος

3ο Three Feathers

Αποτελέσματα 2ης ιστιοδρομίας:

1ο Σπύρος Ι. Κωστόπουλος

2ο Τόλμη

3ο Blue Line

Τελικά αποτελέσματα:

1ο Σπύρος Ι. Κωστόπουλος

2ο Blue Line

3ο Τόλμη

4ο Three Feathers

5ο Ιβίσκος

6ο Elmesky

Κυβερνήτες και πληρώματα

Οι πρωταγωνιστές των επιτυχιών, δηλαδή οι κυβερνήτες και τα πληρώματα των σκαφών ήταν τα εξής:

ΙΒΙΣΚΟΣ: κυβερνήτης Αδαμόπουλος Ιωάννης

Πλήρωμα: Αδαμοπούλου Αγγελική, Αδαμόπουλος Κωνσταντίνος και Μανδηλάρης Κωνσταντίνος.

ΣΠΥΡΟΣ Ι. ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ: κυβερνήτης Σκαρπαλέζος Επαμεινώνδας

Πλήρωμα: Σκαρπαλέζου Ρεβέκκα, Μαθιόπουλος Κωνσταντίνος, Ηλιόπουλος Δημήτριος, Τσαγκλής Βασίλης και Μανουσέα Ελένη.

BLUE LINE: κυβερνήτης Δρακόπουλος Γιώργος

Πλήρωμα: Ανδριανόπουλος Βαγγέλης, Χανδρινού Μάρσια, Αλεξόπουλος Θανάσης και Ερμίδης Σάββας.

THREE FEATHERS: κυβερνήτης Πατσαμάνης Ιωάννης

Πλήρωμα: Δεληκούρα Ευφροσύνη, Παναγιωτόπουλος Αντώνης, Χαμηλός Αντώνης και Μεταξά Ναταλία.

ELMESKY: κυβερνήτης Αναγνωσταράς Ευάγγελος

Πλήρωμα: Κληροπούλου Παναγιώτα.

ΤΟΛΜΗ: κυβερνήτης Σαραντόπουλος Ιωάννης

 

Πλήρωμα: Κανελλόπουλος Παναγιώτης, Μπρέγιαννης Κυριάκος και Κουφού Βίκυ.

84 Συνολικές προβολές, 1 Σήμερα

Φωτορεπορτάζ

Leave a Reply