ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το πρόγραμμα του 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου που ξεκινά την Παρασκευή στην Καλαμάτα

0

Το 3ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου ανοίγει τις πόρτες του στις 20 Ιανουαρίου 2017 στην Καλαμάτα ενώ μέρος του θα φιλοξενηθεί Αμαλιάδα, Γύθειο, Σπάρτη και Άργος. Περιλαμβάνει ένα πανόραμα ελληνικών και ξένων κινηματογραφικών παραγωγών της τελευταίας 2ετίας. Όλες οι προβολές, οι παράλληλες εκδηλώσεις και τα σεμινάρια είναι ελεύθερα για το κοινό.
Το μεγάλο αφιέρωμα του φεστιβάλ φέτος είναι «Ανθρώπινα δικαιώματα και προσφυγικό», ενώ πάνω από 30 Ελληνες και ξένοι σκηνοθέτες θα παραβρεθούν στην Καλαμάτα (μεταξύ των οποίων Sybille Fezer, Daniel Burkholz και Vincent Förster από Γερμανία, Richard Martin-Jordan και Patrick Imhaus από Γαλλία (Γενικός Διευθυντής της TV5-Monde), Dale Beaumont-Brown και Lucas Jedrzejak από Μ. Βρεταννία, Tony Richard Kahouche και Ali Mahmoud Tafech από τον Λίβανο, Sahra Assadollahi και Razavi Seyed Mohammad από το Ιράν, Ruslana Berndl & Thibaut Delaroche & Luca Potskhivili από την Αυστρία, Enea Gega από την Τουρκία, Vadim Vitovtsev , Olga Shadrina , Svetlana Ignatenko και Olga Michi από την Ρωσσία, Flo Flamme από Βέλγιο).
Το αφιέρωμα «Ανθρώπινα δικαιώματα και προσφυγικό» ενισχύεται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους.
Ειδικό αφιέρωμα επίσης με θέμα «Ινδία-Γκάντι- Γιόγκα » θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με την ΕΛΙΝΕΠΑ (Ελληνο-Ινδική Εταιρεία Πολιτισμού και Ανάπτυξης) και την ομάδα Kriya Yoga – διαλογισμού SRF Καλαμάτας. Ιδιαίτερη σημασία θα παίξει και φέτος η εκπαιδευτική ζώνη (για το μαθητικό κοινό υπάρχει ειδική εκπαιδευτική ζώνη κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ καθημερινά 9π.μ. με 1μ.μ).
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 3 θεματικές: Ανθρώπινα δικαιώματα , αρχαιολογία και πολιτιστική κληρονομιά, οικολογία ενώ θα συμμετέχουν και σκηνοθέτες οι οποίοι θα βρίσκονται στις προβολές της εκπαιδευτικής ζώνης προκειμένου να συνομιλήσουν με τους μαθητές.
Ειδική εκδήλωση θα γίνει για τα σχολεία την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου όπου θα γίνει σύνδεση μέσω skype με προσφυγικό καταυλισμό του Λιβάνου, προκειμένου να συνομιλήσουν οι μαθητές με παιδιά πρόσφυγες της Συρίας. Το συντονισμό έχει ο Lucas Jedrzejak από την Μ. Βρετανία, σκηνοθέτης του ντοκιμαντέρ Ketermaya και επίσημος καλεσμένος του Φεστιβάλ.

Στο πρόγραμμα του φεστιβάλ έχουν συνεργαστεί:

  • Ελληνική Εταιρεία περιβάλλοντος και πολιτισμού
  • “Αγών” Φεστιβάλ Αρχαιολογικής ταινίας
  • Νεανικό Πλάνο (Φεστιβάλ Ολυμπίας για παιδιά και νέους)
  • Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ “Visions du reel” Νyon της Ελβετίας.

Φέτος για πρώτη φορά θα δοθούν και 2 βραβεία κοινού (1.000 ευρώ) για το καλύτερο ελληνικό και διεθνές ντοκιμαντέρ, με το δώρο για το καλύτερο διεθνές ντοκιμαντέρ να αποτελεί ευγενική χορηγία της Agrovim.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/1
6 μ.μ. Η ορχήστρα της ανακύκλωσης – Μια συμφωνία του ανθρώπινου πνεύματος

Διάρκεια 84’

Παραγωγή: ΗΠΑ – Παραγουάη – Νορβηγία – Βραζιλία

Σκηνοθεσία: Brad Allgood, Graham Townsley

8 μ.μ. Τελετή Εναρξης 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου

Viktor Ullmann: Βιογραφία μίας ηχογράφησης

Διάρκεια: 33’

Παραγωγή: Ελλάδα

Σκηνοθεσία: Ιωάννης Γρηγορόπουλος, Μιχάλης Αριστείδου

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 21/1
12 μ. NaturePlay

Διάρκεια 81’

Σκηνοθεσία: Daniel Stilling,

13:30 μ.μ. The Road to Santiago.

Διάρκεια: 120’

Σκηνοθεσία: Alan Field

Παραγωγή: Mεγάλη Βρετανία

2 μ.μ. Pier Paolo

Διάρκεια: 76’

Σκηνοθεσία: Miguel Angel Barrroso

Παραγωγή: Ισπανία

5 μ.μ. Roma > Athens (Love in the time of Mykonos)

Διάρκεια: 25’

Σκηνοθεσία: Thomas Kunstler

Παραγωγή: Ιταλία

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

5:30 μ.μ. Διώνη

Διάρκεια: 20’

Σκηνοθεσία: Θάνος Ψυχογιός

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

6 μ.μ. Σιωπηλός μάρτυρας

Διάρκεια: 72

Σκηνοθεσία: Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος

Παραγωγή: Ελλάδα

7.30 μ.μ. Τρου μπλου

Διάρκεια: 27’

Σκηνοθεσία: Χάρης Ραφτόγιαννης

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 

8 μ.μ. Women for Justice – A story about the power of solidarity (Γυναίκες για την Δικαιοσύνη – Μια ιστορία για τη δύναμη της αλληλεγγύης)

Διάρκεια: 53’

Σκηνοθεσία: Sybille Fezer και Daniel Burkholz

Παραγωγή: Γερμανία

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία των σκηνοθετών

 

9.30 μ.μ. GrassRoots: The Cannabis Revolution

Διάρκεια: 90’

Σκηνοθεσία: Dale Beaumont-Brown

Παραγωγή: Μεγάλη Βρετανία

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 22/1
11 π.μ. Pair of Dunces (Ζευγάρι ηλιθίων)

Διάρκεια: 60’

Σκηνοθεσία: Ludovic Vieuille

Παραγωγή: Γαλλία

12 μ. One World – Different People (Ενας κόσμος – Διαφορετικοί άνθρωποι)

Διάρκεια: 90’

Σκηνοθεσία: Oliver Langewitz

Παραγωγή: Γερμανία

1.30 μ.μ. Humanity is Migrating (Η ανθρωπότητα μεταναστεύει)

Διάρκεια: 25’

Σκηνοθεσία: Enea Gega

Παραγωγή: Τουρκία

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

2 μ.μ. Dahra. 11 years old, woman, Afar, stubborn… (in Afar) – (Dahra. 11 χρονών, γυναικά, Αφάρ, πεισματάρα… (στην Αφάρ)

Διάρκεια: 63’

Σκηνοθεσία: Francesco Sincich

Παραγωγή: Ιταλία

3 μ.μ. Baobabs between Land and Sea (Μπάομπαπ μεταξύ γης και θάλασσας)

Διάρκεια: 55’

Σκηνοθεσία: Cornu Cyrille

Παραγωγή: Γαλλία

4 μ.μ. Η Αθήνα από κάτω – Το ντοκιμαντέρ των νεόπτωχων

Διάρκεια: 62’

Σκηνοθεσία: Τάκης Μπαρδάκος

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 5 μ.μ. Ύστερα μένει η θάλασσα

Διάρκεια: 81’

Σκηνοθεσία: Χρίστος Γεωργίου, Γιώργος Κούμουρος

Παραγωγή: Κύπρος-Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη Χρήστου Γεωργίου

6.30 μ.μ. Τhe wound that needs to be healed – an exploration of the spanish-moroccan border around ceuta (Η πληγή που πρέπει να θεραπευτεί – μια εξερεύνηση των ισπανικών-μαροκινόν συνόρων γύρω από την Θέουτα)

Διάρκεια: 55’

Σκηνοθεσία: Vincent Förster

Παραγωγή: Γερμανία

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

7.45 μ.μ. The vanished dreams (Τα εξαφανισμένα όνειρα)

Διάρκεια: 76’

Σκηνοθεσία: Juan Betancor

Παραγωγή: Ισπανία

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

9.15 μ.μ. Επόμενος σταθμός: Ουτοπία

Διάρκεια: 91’

Σκηνοθεσία: Απόστολος Καρακάσης

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 ΔΕΥΤΕΡΑ 23/1

3 μ.μ. Aurelia

Διάρκεια: 67’

Σκηνοθεσία: Katia Viscogliosi και Francis Magnenot

Παραγωγή: Γαλλία

4.10 μ.μ. Coal Sea (Θάλασσα από άνθρακα)

Διάρκεια: 80’

Σκηνοθεσία: Gian Luca Rossi

Παραγωγή: Ιταλία

6 μ.μ. Guantanamo’s Child – The Omar Khadr Story (Το παιδί του Γκουαντάμο – Η ιστορία του Ομάρ Καντρ)

Διάρκεια: 80’

Σκηνοθεσία: Patrick Reed

Παραγωγή: Καναδάς

7 μ.μ. Ο πιο μακρύς δρόμος

Διάρκεια: 77’

Σκηνοθεσία: Μαριάννα Οικονόμου

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

8.30 μ.μ. NO PASARAN – A story of men and women who fought against Fascism (Μια ιστορία ανδρών και γυναικών που πάλεψαν ενάντια στον φασισμό)

Διάρκεια: 73’

Σκηνοθεσία: Daniel Burkholz

Παραγωγή: Γερμανία:

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

ΤΡΙΤΗ 24/1
3 μ.μ. Roots of oblivion (Οι ρίζες της λήθης)

Διάρκεια: 61’

Σκηνοθεσία: Jorge Monteallegre

Παραγωγή: Κολομβία

6.10 μ.μ. Libera Espressione (Ελεύθερη έκφραση)

Διάρκεια: 42’

Σκηνοθεσία: Μanuele Mandolesi

Παραγωγή: Ιταλία

5 μ.μ. Hot Men – Cold Dictatorships (Καυτοί άνδρες – κρύες δικτατορίες)

Διάρκεια: 97’

Σκηνοθεσία: Mária Takács

Παραγωγή: Ουγγαρία

7 μ.μ. Μακροβούτι

Διάρκεια: 43’

Σκηνοθεσία: Ιρίνα Μπόικο

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

8 μ.μ. Picturing War. (Απεικονίζοντας τον πόλεμο)

Διάρκεια: 60’

Σκηνοθεσία: Konstantin Fleming

Παραγωγή: Γερμανία

9 μ.μ. Χρυσή Αυγή: Προσωπική υπόθεση

Διάρκεια: 90’

Σκηνοθεσία: Ανζελίκ Κουρούνη

Παραγωγή: Ελλάδα

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 25/1
3 μ.μ. Spain against the current (Η Ισπανία κόντρα στο ρεύμα)

Διάρκεια: 40’

Σκηνοθεσία: Markus Toth

Παραγωγή: Ισπανία

4 μ.μ. Time Simply Passes (Ο χρόνος απλώς περνά)

Διάρκεια: 55’

Σκηνοθεσία: Ty Flowers

Παραγωγή: ΗΠΑ

5 μ.μ. Τhe Εye of Ιstanbul (Τα μάτια της Πόλης)

Διάρκεια: 60’

Σκηνοθεσία: Binnur Karaevli, Fatih Kaymak

Παραγωγή: Τουρκία

6 μ.μ. Το πεδίον του Άρεως, η γιαγιά Νισά και ο Αλή

Διάρκεια: 27’

Σκηνοθεσία: Άγγελος Κοβότσος, Αννέτα Παπαθανασίου, Αντώνης Τολάκης

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία των σκηνοθετών Αγγελου Κοβότσου και Αντώνη Τοκάκη

6.30 μ.μ. Acting Audition (Οντισιόν)

Διάρκεια: 42’

Σκηνοθεσία: Hasan Najmabadi

Παραγωγή: Ιράν

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 7.30 μ.μ. 33.333 Η Οδύσσεια του Νίκου Καζαντζάκη

Διάρκεια: 90’

Σκηνοθεσία: Μένιος Καραγιάννης,

Παραγωγή: Ελλάδα-Σουηδία-ΗΠΑ

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

9.15 μ.μ. Ο τερματισμός

Διάρκεια: 70’

Σκηνοθεσία: Ελιάνα Αμπραβανέλ

Παραγωγή: Ελλάδα

ΠΕΜΠΤΗ 26/1
3 μ.μ. I opened my wings in the depth (Άνοιξα τα φτερά μου στο βάθος)

Διάρκεια: 25’

Σκηνοθεσία: Ahmad Seyedkeshmiri

Παραγωγή: Ιράν

3:30 μ.μ. Between a Garden and the Sea (Ανάμεσα σε έναν κήπο και στη θάλασσα)

Διάρκεια: 16’

Σκηνοθεσία: Ariane Lorrain

Παραγωγή: Καναδάς

4 μ.μ. The hands (Τα χέρια)

Διάρκεια: 60’

Σκηνοθεσία: Miguel G. Morales

Παραγωγή: Ισπανία

5 μ.μ. People of Love and Rage (Άνθρωποι της αγάπης και της οργής)

Διάρκεια: 85’

Σκηνοθεσία: Stefano Casertano

Παραγωγή: Ιταλία

6.30 μ.μ. New Generation Got Game

Διάρκεια: 52’

Σκηνοθεσία: Δημήτρης Πολυδωρόπουλος

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

7:30 μ.μ. 1000 Miles

Διάρκεια: 33’

Σκηνοθεσία: Βασίλης Κεχαγιάς, Γιάννης Βαλτής

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/1
3 μ.μ. Closer to Maarten (Πιο κοντά στον Μάρτεν)

Διάρκεια: 60’

Σκηνοθεσία: Raymond Grimbergen

Παραγωγή: Ολλανδία

4 μ.μ. Know Your Freedom (Γνώρισε την ελευθερία σου)

Διάρκεια: 77’

Σκηνοθεσία: Supriya Srinivas

Παραγωγή: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

5.30 μ.μ. Añoranza (Νοσταλγία)

Διάρκεια: 71’

Σκηνοθεσία: Flo Flamme

Παραγωγή: Βέλγιο

7 μ.μ. Naked Wheels (Γυμνοί τροχοί)

Διάρκεια: 30’

Σκηνοθεσία: Rajesh James

Παραγωγή: Ινδία

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

7.30 μ.μ. LUDLOW, Οι Έλληνες στους πολέμους του άνθρακα

Διάρκεια: 71’

Σκηνοθεσία: Λεωνίδας Βαρδαρός

Παραγωγή: Ελλάδα 71’

 8 μ.μ. Η δεύτερη ευκαιρία

Διάρκεια: 62’

Σκηνοθεσία: Μενέλαος Καραμαγγιώλης

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

ΣΑΒΒΑΤΟ 28/1
12 μ. People of the Walls (Άνθρωποι των τειχών)

Διάρκεια: 90’

Σκηνοθεσία: Ramona Di Marco

Παραγωγή: Ιταλία

1.30 μ.μ. Daughter of the Lake (Η κόρη της λίμνης)

Διάρκεια: 90’

Σκηνοθεσία: Sergio García Locatelli

Παραγωγή: Ισπανία

3 μ.μ. Where are you, buddy? (Πού είσαι, φίλε;)

Διάρκεια: 82’

Σκηνοθεσία: Alejandro Maly

Παραγωγή: Αργεντινή

4.30 μ.μ. Πολυαγαπημένες μέρες

Διάρκεια: 76’

Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνος Πατσαλίδης

Παραγωγή: Κύπρος

6 μ.μ. Small People – Big Trees (Μικροί άνθρωποι – Μεγάλα δένδρα)

Διάρκεια: 45’

Σκηνοθεσία: Κaterina Rusakovich

Παραγωγή: Ρωσία

7 μ.μ. God is American (Ο θεός είναι Αμερικανός)

Διάρκεια: 52’

Σκηνοθεσία: Richard Martin-Jordan

Παραγωγή: Γαλλία

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

  8.30 μ.μ. Ketermaya

Διάρκεια: 80’

Σκηνοθεσία: Lucas Jedrzejak

Παραγωγή: Μεγάλη Βρετανία

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

 10 μ.μ. Ραδιόφωνο στο πατάρι

Διάρκεια: 68’

Σκηνοθεσία: Θανάσης Παπακώστας

Παραγωγή: Ελλάδα

ΚΥΡΙΑΚΗ 29/1
11 π.μ. Afuera

Διάρκεια: 65’

Σκηνοθεσία: Laurentia Genske

Παραγωγή: Γερμανία

12.30 μ.μ. Dyab

Διάρκεια: 20’

Σκηνοθεσία: Mazin Sherabayani

Παραγωγή: Μεγάλη Βρετανία

1 μ.μ. Εδώ εξορία: Ημερολόγια από παιδιά πρόσφυγες

Διάρκεια: 57’

Σκηνοθεσία: Mani Y. Benchelah

Παραγωγή: Ελβετία – Λίβανος

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

2.15 μ.μ. Με τη ματιά του Ιανού: Πρόσφυγες στο δρόμο προς την Ευρώπη

Διάρκεια: 90’

Σκηνοθεσία: Δημήτρης Παπαγεωργίου

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

6.30 μ.μ. “Μια μέρα με τον Εβο Μοράλες”

Διάρκεια: 33’

Σκηνοθεσία: Ιάσων Πιπίνης
Παραγωγή: Ελλάδα – Βολιβία
Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

7.15 Working Dancers (Εργαζόμενοι χορευτές)

Διάρκεια: 76’

Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνα Μπούσμπουρα, Χούλια Μ. Χέιμαν

Παραγωγή: Αργεντινή-Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

8.30 μ.μ. The Austrian Road (Ο αυστριακός δρόμος)

Διάρκεια: 40’

Σκηνοθεσία: Ruslana Berndl

Παραγωγή: Αυστρία

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία του σκηνοθέτη

9.30 μ.μ. Τα σημάδια του ουρανού

Διάρκεια: 74’

Σκηνοθεσία: Μάρω Αναστοπούλου

Παραγωγή: Ελλάδα

Η προβολή θα πραγματοποιηθεί παρουσία της σκηνοθέτιδος

ΔΕΥΤΕΡΑ 30/1
Βραβευμένες ταινίες του “Vision du Reel”

3 μ.μ. Sit and Watch

Διάρκεια: 37’

Σκηνοθεσία: Matthew Barton, Francisco Forbes

Παραγωγή: Μεγάλη Βρετανία

3.45 μ.μ. Samir in the Dust

Διάρκεια: 61’

Σκηνοθεσία: Mohamed Ouzine

Παραγωγή: Γαλλία – Αλγερία – Κατέρ

6.45 μ.μ. I’m Not from Here

Διάρκεια: 26’

Σκηνοθεσία: Maite Alberdi, Giedré Žickyté

Παραγωγή: Χιλή – Λιθουανία – Δανία

5.30 μ.μ. Αφιέρωμα Ινδία – Γιόγκα και φιλοσοφία

Προβολή τριών ντοκιμαντέρ

8 μ.μ. Τελετή Λήξης

9 μ.μ. Ο ξένος στον ξένο, Δημήτριος Γαλανός, Μπεναρές

Διάρκεια: 51’

Σκηνοθεσία: Γιάννης Τριτσιμπίδας

Παραγωγή: Ελλάδα

* Οι προβολές θα πραγματοποιηθούν στο Αμφιθέατρο “Θεόδωρος Αγγελόπουλος” στο Εργατικό Κέντρο Καλαμάτας

328 Συνολικές προβολές, 1 Σήμερα

Leave a Reply