ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80»: Δεν έπεσε αμαχητί…

0

Πήγε το ματς με την ΑΕΚ στο 3-2 και ανταμείφτηκε με έναν βαθμό

ΟΙ «ΛΥΚΟΙ» πάλεψαν σκληρά στο κλειστό του Μετς το απόγευμα του Σαββάτου, απ’ όπου επέστρεψαν με τον «άσο» του 3-2! Οι παίκτες των Κουλιέρη – Ζαχαρόπουλου έπαιξαν πολύ καλά στον δύσκολο εκτός έδρας αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής Ανδρών και παρότι είχαν απέναντί τους την ισχυρή ΑΕΚ, δεν πτοήθηκαν…

Από τα δυο πρώτα σετ δεν άφησαν τους παίκτες της ΑΕΚ να πιστέψουν πως θα περάσουν ένα εύκολο απόγευμα. Αντιθέτως οι καλαματιανοί πετοσφαιριστές έδωσαν σκληρή μάχη από το πρώτο σετ και παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 (25-22) κατάφερα να ανατρέψουν το σκηνικό ισοφαρίζοντας σε 1-1  τα σετ μετά από μάχη (25-27). Ακολούθως πήραν εύκολα το τρίτο σετ με 14-25 για να χάσουν αμέσως μετά την ευκαιρία της νίκης, αφού το τέταρτο σετ κέρδισε η Ένωση με 25-20. Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου η ομάδα της Ένωσης κατάφερε να επικρατήσει με 15-11 και 3-2 σετ και έτσι ΑΕΚ ανέβηκε στην 3η θέση που οδηγεί στην Pre League.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε πάρα δυνατά στο πρώτο σετ έχοντας +6 διαφορά και σκορ 10-4, η Καλαμάτα κατάφερε να μειώσει σε 15-14, όμως οι γηπεδούχοι πήραν το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, παίχθηκε πραγματικό ντέρμπι. ΑΕΚ και «Καλαμάτα ’80» πήγαιναν πόντο-πόντο η «Κ80» πήρε τελικά το σετ με 25-27!

Στο τρίτο σετ, η Ένωση ξεκίνησε πολύ νωθρά κάτι που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η «Καλαμάτα’80» και πήρε πολύ εύκολα το σετ με 14-25 και μπήκε μπροστά στα σετ με 2-1.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ φαίνεται πως βρήκε τις λύσεις και πήρε από νωρίς προβάδισμα με 17-12 για να κλείσει το σετ υπέρ της με 25-20, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ, η ΑΕΚ δεν άφησε πολλά περιθώρια και κατάφερε να κόψει τη φόρα των καλαματιανών παίρνοντας το κρίσιμο σετ με 15-11, φτάνοντας σε νίκη-ανατροπή!

Τα σετ: 25-22, 25-27, 14-25, 25-20, 15-11

«ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80»: Μάνα, Μπουσούνης, Μανιατέας, Ζαχαρόπουλος, Κωτσάκης, Ντάκουρης, Λουκάς, Αρ. Χανδρινός (λ), Αποστολόπουλος/ Εξαρχέας (λ), Σπ. Χανδρινός, Κακαλέτρης, Μπεσσής.