ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Στο βάθρο των νικητών τα «δελφίνια» του Άργη στο «Τρόπαιο ΠΑΟ»

0
  • ΜΕ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ 4 ΧΡΥΣΑ, 2 ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΚΑΙ 1 ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

  • 50 ΣΥΛΛΟΓΟΙ, 1700 ΑΘΛΗΤΕΣ, 10.000 ΘΕΑΤΕΣ ΚΑΤΕΚΛΙΣΑΝ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΟΑΚΑ

Δυνατό τεστ στο ΟΑΚΑ και στο άκρως επιτυχημένο «Τρόπαιο Κολύμβησης» που διοργάνωσε ο Παναθηναϊκός Α.Ο. στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ, το διήμερο 21-22 Ιανουαρίου.  Το Σάββατο 21/1 ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού Α.Ο. Δημήτρης Μπαλτάκος κήρυξε την έναρξη της διοργάνωσης και ο επικεφαλής Υγρού Στίβου Συλλόγου Ανδρέας Ζώτος, καλωσόρισε όλους τους συμμετέχοντες.

Στο “1ο Τρόπαιο Κολύμβησης” του Παναθηναϊκού Α.Ο., που στόχος όλων είναι από την επόμενη χρονιά να εξελιχθεί σε διεθνές μίτινγκ, έλαβαν μέρος 50 Σύλλογοι, ενώ από το κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ πέρασαν πάνω από 10.000 θεατές, ανάμεσά τους, θεσμικά πρόσωπα, γονείς, εθελοντές και φίλοι του αθλητισμού και ιδιαιτέρως του υγρού Στίβου.

Οι τροπαιούχοι Σύλλογοι

Οι αρτιότερες εγκαταστάσεις της χώρας μας άνοιξαν τις πύλες τους μετά από χρόνια προκειμένου να φιλοξενήσουν διασυλλογικούς αγώνες και συγκεκριμένα το άκρως επιτυχημένο μίτινγκ του Παναθηναϊκού Α.Ο., με τη συμμετοχή περισσότερων από 50 ομάδων και 1700 αθλητών, σε μία μεγάλη γιορτή για την κολύμβηση. Η διοργάνωση περιελάμβανε 9 τρόπαια τα οποία απονεμήθηκαν το βράδυ της Κυριακής κατά την τελετή λήξης:

Τρόπαιο κατηγορίας 9 ετών: νικητής ΝΟ Χαλκίδας

Τρόπαιο κατηγορίας 10 ετών: νικητές Παναθηναϊκός Α.Ο. – Ωκεανός

Τρόπαιο κατηγορίας 11 ετών: νικήτρια ΝΕ Πατρών

Τρόπαιο κατηγορίας 12 ετών: νικητής Παναθηναϊκός Α.Ο.

Τρόπαιο κατηγορίας Παμπαίδων – Παγκορασίδων Β’: Παναθηναϊκός Α.Ο.

Τρόπαιο κατηγορίας Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α’: Παναθηναϊκός Α.Ο.

Τρόπαιο κατηγορίας Παίδων- Κορασίδων: ΑΝΟ Αργυρούπολης

Τρόπαιο κατηγορίας Εφήβων – Νεάνιδων: ΑΝΟ Αργυρούπολη

Τρόπαιο κατηγορίας Ανδρών- Γυναικών: Παναθηναϊκός Α.Ο.

* Στη διοργάνωση, σε όλες τις κατηγορίες έλαβαν μέρος οι εξής σύλλογοι: ΑΟ Πεντέλης, ΑΟ Αμαλιάδας, ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου, ΑΟ Νηρέας Γέρακα, Άγιοι Θεόδωροι, ΑΣ Ντερή, ΑΚΟ ΗΛ. ΑΛΜ, ΑΚΟΔΕ Μεταμόρφωσης, ΑΚΟ Χαλκίδας, ΑΛΚΥΟΝΗΣ, ΑΝΟ Αργυρούπολης, ΑΟ Λεωντίου, ΑΡΓΩ, ΓΣ Ηλιούπολης, ΔΑΣ ΑΡΑΦΗΝ, Δελφίνια Μεταμόρφωσης, ΕΝΑΡΜΕΝ, ΕΥΒΓΑΣ, Ηλυσιακός Α.Ο., Ιάσωνας, ΚΟ Καρπενησίου, ΚΟΑ Τρίπολης, ΚΟΠΙ, Μίλων, ΜΓΣ Πανσερραϊκός, Ναυτίλος, ΝΑΟ Λαμίας, ΝΓΣ Άρτεμις, ΝΕ Πατρών, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Ηλιούπολης, ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Καβάλας, ΝΟΒ Αργοναύτες, ΝΟ Κορίνθου, ΝΟ Χαλκίδας, ΝΟ Πεύκης, ΝΟ Χανίων, Νίκη Βόλου, ΝΟΒΑ, ΝΟ Πατρών, Όμιλος Υδατοσφαίρισης Κολύμβησης Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΟΦΝΙ, ΠΑΟΚ, Πανελλήνιος ΠΓΣ, ΠΑΕ Άργης Καλαμάτας, Πανιώνιος ΓΣ, Πέντε Κύκλοι, Σέρρες, ΣΚ Ροή, ΣΑ Κολεγίου, Υδρία ΑΣ, Ωκεανός.

Με 7 μετάλλια επιβραβεύτηκαν

τα «δελφίνια» του Άργη Καλαμάτας

Ανάμεσα στους 50 συμμετέχοντες συλλόγους ήταν και ο Άργης Καλαμάτας, που έλαβε μέρος με την αγωνιστική ομάδα του, για την οποία αυτή η συμμετοχή έρχεται τρεις μόλις εβδομάδες πριν από συμμετοχή της στο Χειμερινό πρωτάθλημα κολύμβησης κατηγοριών που επίσης θα γίνει στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ στις 10-12 Φεβρουαρίου 2017.

Ο Άργης συμμετείχε ως γνωστόν με πέντε αθλητές και αθλήτριες που μετείχαν κολύμπησαν πολύ γρήγορα και μόνο αισιοδοξία αφήνουν για το επερχόμενο Χειμερινό πρωτάθλημα. 1750 αθλητές κι αθλήτριες απ’ όλη την Ελλάδα συμμετείχαν στους αγώνες, συνεπώς ο συναγωνισμός ήταν έντονος. Οι επιδόσεις των «δελφινιών» του Άργη ήταν πολύ καλές επιδόσεις με τον Σύλλογο να επιστρέφει στη βάση του με 7 μετάλλια εκ των οποίων 4 ήταν χρυσά, 2 ασημένια και ένα χάλκινο.

Δυο χρυσά μετάλλια κατέκτησε η Ευθυμία Σταθοπούλου στα 800 και 200 μ. Ελεύθερο, ένα χρυσό ο Ορέστης Βλάσσης στα 100 μ. Ύπτιο και ένα μετάλλιο η Πηνελόπη Τηγανέα στα 100 μ. Ύπτιο.

Δυο ασημένια κατέκτησαν ο Αναστάσης Αθανασουλάκης στα 200 μ. Πεταλουδα και ο Ορέστης Βλάσσης στα 50μ. Ύπτιο. Με ένα χάλκινο ανταμείφθηκαν οι προσπάθειες της Ευθυμίας Σταθοπούλου στα 400 μ. Ελεύθερο.

Ατομικά ρεκόρ πέτυχε και η Μαρία Γεωργιοπούλου στα 50 μ. Ελεύθερο και 50 μ. Ύπτιο, συντρίβοντας μάλιστα τα προηγούμενα ρεκόρ της.

Στον αντίποδα, στους αγώνες δεν συμμετείχαν οι Αθανασία Αθανασοπούλου, Σταν Μπριντούσα και Αλέξανδρος Σολωμάκος, οι οποίοι και συνέχισαν την προετοιμασία τους στην πόλη μας.

Ακολουθούν, πιο αναλυτικά τα αποτελέσματα των κολυμβητών και κολυμβητριών του Άργη στο «Τρόπαιο ΠΑΟ»:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (21.01.2017 23:10)

800 μ. Ελεύθερο – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α (50μ.)

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

1η ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ 10:08.76 (9 βαθμοί)

 

50 μ. Ελεύθερο – ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α (50μ.)

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

4ος ΒΛΑΣΣΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ 00:27.69 (5 βαθμοί)

 

50 μ. EΛΕΥΘΕΡΟ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β (50μ.)

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

34η ΓΕΩΡΓΙΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 00:35.68

 

100μ. ΥΠΤΙΟ – ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α (50μ.)

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

1ος ΒΛΑΣΣΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ 01:10.47 (9 βαθμοί)

 

100μ. ΥΠΤΙΟ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β (50μ.)

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

1η ΤΗΓΑΝΕΑ ΠΗΝΕΛΟΠΗ 01:12.22 (9 βαθμοί)

200μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α (50μ.)

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

1η ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ 02:20.40  (9 βαθμοί)

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22.01.2017 21:55)

50μ. ΥΠΤΙΟ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β (50μ.)

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

22η ΓΕΩΡΓΙΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 00:41.72

50μ. ΥΠΤΙΟ – ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α (50μ.)

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

2ος ΒΛΑΣΣΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ 00:31.76  (7 βαθμοί)

100μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β (50μ.)

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

24η ΓΕΩΡΓΙΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 01:22.41

200μ. ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ – ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α (50μ.)

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

2ος ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΑΚΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 02:38.43 (7 βαθμοί)

400μ. EΛΕΥΘΕΡΟ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α (50μ.)

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

3η ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ 04:46.26 (6 βαθμοί)

493 Συνολικές προβολές, 1 Σήμερα

Leave a Reply