ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Με 3-1 σετ κέρδισαν τα αξιόμαχα Χανιά οι «λύκοι»

0

MVP ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΝΙΚΟΣ ΜΑΝΙΑΤΕΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΚΑΛΕΤΡΗΣ

ΝΕΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80» ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ, ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό βόλεϊ και σε άλλα σημεία δίνοντας λύσεις στους αντιπάλους τους, οι «λύκοι» χθες δυσκόλεψαν αρκετά τους εαυτούς τους, αλλά στο τέλος του αγώνα ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη σημαντική αυτή νίκη. Σημαντική τόσο για την βαριά ψυχολογία της ομάδας, μετά από τον άδοξο αποκλεισμό της από το Κύπελλο Ανδρών, αλλά και για την βαθμολογική της θέση στην Α2, παρότι παραμένει κοντά στα «επικίνδυνα νερά»! Η χθεσινή νίκη επί του αξιόμαχου και αρκετά επικίνδυνου συγκροτήματος των Χανίων διατήρησε την ομάδα της πόλης μας στην 7η θέση έχοντας πλέον 10 βαθμούς, η οποία μετρά μόλις δυο νίκες και πέντε ήττες σε 8 αγώνες έχοντας ήδη κάνει το ρεπό της.

Μπροστά της η καλαματιανή ομάδα έχει μια ακόμη πρόκληση! Ένα ακόμη επικίνδυνο παιχνίδι, με αντίπαλο τον 5ο του βαθμολογικού πίνακα ΑΟ Μαρκόπουλου και μάλιστα εκτός έδρας! Οι φετινές επιδόσεις της ομάδας, με τα συνεχή σκαμπανεβάσματα σε σετ και ματς σίγουρα προβληματίζουν και είναι ένα στοιχείο στο οποίο φαίνεται να στέκεται ιδιαίτερα ο κόουτς Γιώργος Κουλιέρης που παρόλα αυτά αισιοδοξεί πως στη συνέχεια, κι από παιχνίδι σε παιχνίδι, η ομάδα του θα καταφέρει να παρουσιάζεται καλύτερη και θα κερδίσει το στοίχημα της παραμονής.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Στο πρώτο σετ μέχρι και το σκορ πήγαινε πόντο -πόντο (4-4, 6-6, 10-10) με Μανιατέα για την «Καλαμάτα 80» και Μποτζολάκη για τα Χανιά να αποτελούν την «αιχμή του δόρατος» για τις ομάδες τους. Σε επίθεση άουτ του Μπουρμπάκη ο ρέφερι έδειξε επαφή στον Εξαρχέα προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των «λύκων» με αποτέλεσμα ο κ. Κτενάς να δείξει κίτρινη κάρτα στην καλαματιανή ομάδα (16-15). Με μπλόκ του Παπαγεωργίου στον Μανιατέα τα Χανιά μπήκαν μπροστά στο σκορ 16-17. «Τάπα» Κακαλέτρη σε πλασέ του Μπουρμπάκη για το 18-17. (20-18, 21-20).

Σέρβις Μπουσούνη/ υποδοχή Παπαγεωργίου, ο Στεφος με πάσα πίσω στο κενό ισοφάρισε 21-21. Ο Κωτσάκης με πλασέ το 22-21 και αμέσως μετά με ένα σέρβις στο φιλέ χάρισε πόντο στα Χανιά (22-22). Με Μανιατέα στο μπλοκ και την επίθεση η «Καλαμάτα 80» πήρε το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες πήγαν ξανά πόντο πόντο (2-2, 4-4, 6-6). Με πρώτο χρόνο σε αργή κίνηση του Κουτρουμπάκη και λάθη στην υποδοχή των «λύκων» τα Χάνια πήραν προβάδισμα +3 (6-9) για να ισοφαρίσει η «Κ80» σε 10-10 με άσο του Μανιατέα στο σέρβις, ο οποίος παρέμεινε στο σέρβις μέχρι το 12-11. Το δυνατό καρφί του Μανιατέα έβγαλε νοκ άουτ τον Μποτζολάκη (14-11). Ωραίο μπλόκ του Κουτρουμπάκη στον Κωτσάκη μείωσε σε 14-12. Στο +4 έφτασε η ομάδα των «λύκων» χάρη στους Μανιατέα και Κακαλέτρησε επίθεση και σέρβις (16-12). Λάθη στο μπλοκ και στην πάσα έδωσαν πόντους στους Χανιώτες που έφτασαν στο 17-15. Φοβερό πρώτο χρόνο από τον αρχηγό των «λύκων» Στέφανο Μάνα ανέβασε ξανά στο +3 τη διαφορά (19-16) και αμέσως μετά ο Κακαλέτρης φρέναρε στο μπλοκ τον Μποτζολάκη (20-16). Νέο μπλοκ του Κακαλέτρη στον Μποτζολάκη (21-16). Τρίτο σερί μπλοκ και «όχι» του Κακαλέτρη στον Μποτζολάκη (22-16). Τέταρτη φορά στο σέρβις ο Μάνα πήρε άσο σε λάθος εκτίμηση των αντιπάλων για άουτ ανεβάζοντας το σκορ στο +7 (23-16). Το σετ έκλεισε στο 25-16, με την καλαματιανή ομάδα να δείχνει πολύ καλό και μαχητικό πρόσωπο.

Στο τρίτο σετ, δόθηκε μεγάλη μάχη. Παρά το 2-0 στα σετ και το προβάδισμα με 3-1 στο σκορ της καλαματιανής ομάδας, τα Χανιά δεν παρέδωσαν …πνεύμα και άρχισαν να κουτσουρεύουν σε 3-2 και να μπαίνουν μπροστά με 3-4. Από το 6-6 έως το 11-11 και το 14-14 Μανιατέας και Κακαλέτρης «απαντούσαν» σε Παπαγεωργίου και Μπουρμπάκη. (15-15, 17-16). Σε πρώτο χρόνο ο Μάνα έκανε το 18-16. Ωραία φάση με αλλεπάλληλες επιθέσεις Μανιατέα και Λουκά και σταθερά μπλοκ των παικτών του ΣΦΠΧ, τελείωσε ένδοξα ο Κωτσάκης σημειώνοντας το 19-17. Ο Μανιατέας σημαδεύοντας στη μικρή διαγώνιο πήγε στο +3 το σκορ (20-17) για να κάνει ο Λουκάς λίγο αργότερα το 21-18. (22-19, 23-21). Ο Μποτζολάκης «ανενόχλητος» ισοφάρισε σε 23-23. Μπλοκ άουτ του Κουτρουμπάκη στον Μάνα 24-23. Ο Μποτζολάκης ισοφάρισε εκ νέου για τους Χανιώτες σε 24-24, επαφή του Μπουσούνη στο φιλέ έδειξε ο ρέφερι δίνοντας πόντο στους Χανιώτες 24-25. Το μπλοκ του Κουτρουμπάκη στον Μανιατέα χάρισε το σετ στους φιλοξενούμενους με 24-26.

Στο τέταρτο σετ, η «Καλαμάτα 80» βγήκε μπροστά ξανά με Μανιατέα και Κακαλέτρη 3-0 και 4-1. Απανωτά μπλοκ του Λουκά στον Μποτζολάκη για το 5-1. Βαθιά μπαλιά στην άμυνα των Χανιωτών από τον Μανιατέα για το +4 (6-2). Ο Μποτζολάκης ξέφυγε από το μπλοκ του Μπουσούνη μειώνοντας σε 6-4. Στη βαθιά διαγώνιο σημάδεψε αμέσως μετά ο Κωτσάκης για το 7-4. Σε πρώτο χρόνο ο Κουτρουμπάκης για το 8-6. Σερί του Μποτζολάκη στο σέρβις έως το 10-9. Δυνατό χτύπημα του Λουκά ανέβασε κι άλλο τη διαφορά υπέρ των «λύκων» (12-9). Σερί του Μάνα στο σέρβις και λάθη στην υποδοχή των αντιπάλων πήγαν το σκορ στο 13-10. Ο Λουκάς με δυο καλές επιθέσεις ανέβασε το σκορ στο +5 (15-10). Δυνατή επίθεση του Παπαγεωργίου δεν βρήκε αντίσταση, μείωσε σε 15-11. Τρία καλά σερβίς του Μπουρμπάκη σε συνδυασμό με τις επιθέσεις του Μποτζολάκη μείωσαν για τα Χανιά σε 16-14. Μπλοκ του Μανιατέα στον Μποτζολάκη (19-15),  δυνατό χτύπημα του Κωτσάκη (20-16). Γρήγορο πρώτο χρόνο από τον Κουτρουμπάκη μείωσε σε 20-17 και ένα μπλοκ του Λουκά στον Παπαγεωργίου σε 21-18. Δυο καλές επιθέσεις του Μανιατέα για το 22-19 και 23-19. Σε πρώτο χρόνο ανέβηκε ο Αλεξάκης για το 23-20. Τέσσερις μπαλιές υπέδειξε ο ρέφερι σε επίθεση του Μανιατέα, μετά από σέρβις Κολιαμπά του, προκαλώντας την διαμαρτυρία του παίκτη. Ο ρέφερι αναίρεσε δίνοντας τον πόντο στην «Κ80» (24-20) προκαλώντας όμως νέες διαμαρτυρίες, αυτή τη φορά από τους Χανιώτες. Εν μέσω διαμαρτυριών και από τις δυο πλευρές, ο κ. Κτενάς κάλεσε τον βοηθό του κ .Τσουμελέα και κατόπιν συνεννόησης έδειξαν επανάληψη. Τελικά ο Κολιαμπάς ξαναπήγε στο σέρβις, κι αυτή τη φορά ο πόντος πήγε στα Χανιά χάρη στον Αλεξάκη (23-21).

Ο Μανιατέας «έκλεισε» το σετ με σκορ 25-22, βγάζοντας νοκ άουτ τον αμυνόμενο Χαραλαμπίδη (λ) των Χανίων, βάζοντας τη «σφραγίδα» του ως διακριθέν παίκτης των «λύκων».

• Διαιτητές: Κτενάς, Τσουμελέας. Σημειωτής: Όλγα Βλαχούλη

Τα σετ: 25-22, 25-16, 24-26, 25-22

«ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80» (Κουλιέρης): Μάνα, Μπουσούνης, Λουκάς, Μανιατέας, Κακαλέτρης, Κωτσάκης, Εξαρχέας (λ), Αποστολόπουλος, Ντάκουρης, Μπεσής, Ζαχαρόπουλος, Χ. Βλάσης.

ΣΦΠ ΧΑΝΙΩΝ (Μπουρμπάκης): Μποτζολάκης, Στέφος, Γ. Μπουρμπάκης, Αλεξάκης, Παπαγεωργίου, Κουτρουμπάκης, Χαραλαμπίδης (λ), Κολιαμπάς, Μαρινάκης, Πατερός, Παπαδόπουλος.