● ΣΚΟΝΗ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ ΣΥΝΕΘΕΣΑΝ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΣΤΟΝ 1ο ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ SCRAMBLE Ν. ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
● ΣΤΗΝ 5η ΘΕΣΗ ΤΗΣ S1 Ο ΚΑΤΖΙΛΙΕΡΗΣ, ΣΤΗΝ 5η ΚΑΙ 6η ΘΕΣΗ ΤΗΣ S2 ΣΠΥΡΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥΓΙΟΣ

● 2ος Ο ΘΕΡΙΟΣ ΣΤΗΝ S1 ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ SCRAMBLE ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ
lemoka-xylokastro

ΠΕΤΡΩΔΕΣ το σκηνικό στο Ξυλόκαστρο όπου έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο ο 1ος Αγώνας του Περιφερειακού πρωταθλήματος Scramble Νότιας Ελλάδας σε συνεργασία της Μοτολέσχης Ξυλοκάστρου με την Λ.Ε.Μ.Μ.
Με 98 συμμέτοχες συνολικά, σε έναν αγώνα ειδικών συνθηκών, με αρκετή σκόνη και πέτρα που ταλαιπώρησαν σε μεγάλο βαθμό τους οδηγούς, το Αθλητικό Σωματείο ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. εκπροσώπησε επάξια την πόλη μας, έχοντας αρκετές με παρουσίες στο βάθρο των νικητών!
Τους 16 βαθμούς της 3ης θέσης κέρδισε ο Ανδρέας Θεοδώρου που έτρεξε στην S1 κατηγορία με YZF 250, σε σύνολο 10 συμμετοχών. Μια θέση που ο αναβάτης της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. κατάφερε να αποσπάσει παρά τις ατυχίες που κλήθηκε να αντιμετωπίσει στο Ξυλόκαστρο με αποκορύφωμα το σπασμένο πίσω αμορτισέρ!! Ο χρόνος του Θεοδώρου ήταν 1:45:52.149 έναντι του 1:44:48.932 του πρώτου της κατηγορίας, Δημήτρη Στεργιανέλη της ΜΟΛΠ.
Στην ίδια κατηγορία, έτρεξε και ο Μιχάλης Κατζιλιέρης (με YZF 250) ο οποίος τερμάτισε με χρόνο 1:43:37.908 στην 5η θέση, με συγκομιδή 11 βαθμών!
Τρεις οδηγοί μέλη του καλαματιανού Συλλόγου συμμετείχαν στην πολυπληθή S2 Κατηγορία (έτρεξαν 25 αθλητές). O Χρήστος Αντωνόπουλος με KTM EXC 350 και χρόνο 1:46:45.224 τερμάτισε 3ος. Δυο θέσεις πιο κάτω, στην 5η, βρέθηκε ο Γιώργος Σπύρης με YZF 250 με 1:47:14.858.lemoka-spyrhs

Άτυχος ήταν ο Αθανάσιος Μούγιος ο οποίος ενώ «μαχόταν» για την τρίτη θέση … μια πτώση στον τελευταίο γύρο τον …«κατέρριψε» στην 6η θέση με χρόνο 1:47:34.158!
Επόμενος σταθμός του πρωταθλήματος το Λουτράκι όπου θα γίνει ο 2ος αγώνας στις 30 Απριλίου με διοργανώτρια την ΜΟ.Λ.Π., ακολουθεί στις 28 Μαΐου ο 3ος αγώνας με διοργανωτή την Α.ΜΟ.Σ. στη Σπάρτη.
Η δράση μεταφέρεται στην Καλαμάτα την 1η Οκτωβρίου με «οικοδέσποινα» του 4ου αγώνα την ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. για να πέσει η αυλαία στην Αττική με τον 5ο πρωταθληματικό αγώνα στις 29 Οκτωβρίου με διοργανώτρια την Ε.Δ.Ο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ου ΑΓΩΝΑ SCRAMBLE N. ΕΛΛΑΔΟΣ – ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ

2ος ο Θεριός στην S1 του
Πανελληνίου Πρωταθλήματος Scramble

Μια συμμετοχή από τη ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. στον 1ο αγώνα Scramble του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 2017, που διεξήχθη την Κυριακή που μας πέρασε στην Κατερίνη, στην περιοχή Παλαιού Κεραμιδίου και διοργάνωσε το Αθλητικό Σωματείο Μ.Α.Ο.Κ με την έγκριση της Αθλητικής ΜΟΤΟΕ. Ο Παναγιώτης Θεριός έτρεξε με CRF 250 και τη σημαία της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. σε έναν αγώνα με πολύ λίγες συμμέτοχες, λόγω της παράλληλης διοργάνωσης του Περιφερειακού πρωταθλήματος Κεντρικής Ελλάδος.
Στην S1 κατηγορία που είχε μόλις 3 συμμετοχές, ο Μεσσήνιος οδηγός τερμάτισε στην 2η θέση με χρόνο 2:24:03.615 και ταχύτερο τον 3ο γύρο με 07:40.652! Ο αγώνας αυτός ήταν για τον Θεριό μια καλή προπόνηση για την πιο δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Τέλος σε ό,τι αφορά στους νικητές τους 1ου αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που είχε 8 συμμετοχές, ήταν οι Δημήτρης Μπάκας (S1), Φοίβος Κολιοπάνος (S2), και Ελισαίος Παπαδημητρίου (SS).