ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Αρωμα» Καλαμάτας είχε η διάσωση του Ηρακλή στη Σούπερ Λίγκα διά… ποδός Μπαστακού!

0

Άρωμα… Καλαμάτας έχει η παραμονή της ιστορικής ομάδας του Ηρακλή στη Superleague, καθώς το κρίσιμο «τρίποντο» στο ματς με τον Παναιτωλικό, «κλείδωσε» 5 μόλις λεπτά μετά την κανονική λήξη του αγώνα, από τον Καλαματιανό Μιχάλη Μπαστακό.
Ο 20άχρονος ποδοσφαιριστής του Γηραιού που γεννήθηκε στην Καλαμάτα και έκανε τα πρώτα μεγάλα ποδοσφαιρικά βήματά του, στην Αθήνα, αναδείχθηκε σε πραγματικό ήρωα για τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο! Το πρώτο ημίχρονο, βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να πηγαίνει στ’ αποδυτήρια πίσω στο σκορ, με το Σάββα Παντελίδη να ρίχνει το… μικρό στο παιχνίδι από το 46 και να δικαιώνεται! Ο Μπαστακός, έκλεψε την μπάλα από τους παίκτες του Παναιτωλικού και συνεργάστηκε άψογα με τον Περόνε, με τον Αργεντινό με πλασέ να νικάει τον Κυριακίδη, κάνοντας το 1-1!

Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΠΑΣΤΑΚΟΥ ΣΤΟ F/B ΚΑΙ Η  ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΛΙΜΑ

Ο 20χρονος Καλαματιανός ποδοσφαιριστής, αρκετές ώρες μετά τον αγώνα και τη σημαντική αυτή εξέλιξη, ανήρτησε στην προσωπική του σελίδα στο Facebook, μια φωτογραφία από τα αποδυτήρια και τους πανηγυρισμούς της ομάδας για την παραμονή στα… μεγάλα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου με μια δήλωση, όλο νόημα… «Περάσαμε δύσκολα, κάποιοι μας είχαν ξεγράψει, δεν τους κάναμε την χάρη, δε σκεφτήκαμε στιγμή να τα παρατήσουμε .. και αυτό οφείλεται στο πως είμαστε μεταξύ μας, στο κλίμα που επικρατεί… Εμείς ξέρουμε και θα θυμόμαστε αυτήν την εικόνα που μιλάει από μόνη της!!», σχολίασε ο Μιχάλης Μπαστακός, ο οποίος αρκετά ταπεινός, έκανε λόγο για το σύνολο, κάτι που ειδικά στο ποδόσφαιρο παίζει καθοριστικό ρόλο!

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟ  ΠΑΡΕΛΘΟΝ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ ΜΠΑΣΤΑΚΟΥ

Και αυτή, δεν ήταν η πρώτη φορά! Ο Μπαστακός, ήταν ο παίκτης ο οποίος με δικό του γκολ, ο Ηρακλής ισοφάρισε τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης αλλά είχε σκοράρει και στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΣ μ’ ένα εκπληκτικό τέρμα.

Από τον Ιανουάριο οπότε και μετακόμισε δανεικός από τον Ατρόμητο, στη Θεσσαλονίκη, για να αγωνιστεί με το Γηραιό, έπαιξε σε εννιά αγώνες, έχοντας ξεκινήσει βασικός σε έναν μόλις, αυτόν με τον ΠΑΣ στον οποίο και είχε σκοράρει! Συνολικά έχει αγωνιστεί σχεδόν 250 λεπτά, όμως για τον Καλαματιανό επιθετικό ήταν αρκετά για να πετύχει τρία γκολ, να δώσει μία ασίστ και να σώσει την ιστορική του ομάδα!