ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι πετοσφαιριστές του 3ου ΓΕΛ Καλαμάτας και βάζουν πλώρη για την 3η θέση

0

ΕΧΑΣΑΝ 3-1 ΣΕΤ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΛ ΣΟΥΦΛΙΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΕΪ

Η ΣΠΟΥΔΑΙΑ πορεία του 3ου ΓΕΛ Καλαμάτας συνεχίστηκε σήμερα στο κλειστό Αρχαίας Ολυμπίας, όπου ωστόσο οι πετοσφαιριστές του 3ου ΓΕΛ Καλαμάτας δεν μπόρεσαν να κερδίσουν ένα εκ των εισιτηρίων για τον τελικό του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος Βόλεϊ αγοριών, καθώς έχασαν από το Γενικό Λύκειο Σουφλίου το οποίο προκρίθηκε στον τελικό και πλέον βάζουν πλώρη για την 3η θέση!
gel-soufliou-gel-kalamatas-1
Οι πετοσφαιριστές του 3ου ΓΕΛ Καλαμάτας και του Χρήστου Πολιτόπουλου παρότι πάλεψαν ωστόσο δεν τα κατάφεραν στον πρωινό ημιτελικό και τελικά αποκλείστηκαν από το ΓΕΛ Σουφλίου με ήττα 3-1 σετ (25-23, 25-18, 18-25, 25-22) σε ένα όμορφο παιχνίδι, γεμάτο ένταση και με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ από το 1ο σετ. ειδικά στο πρώτο σετ του αγώνα το 3ο ΓΕΛ Καλαμάτας έκανε καλύτερο ξεκίνημα από τους αντιπάλους μπαίνοντας μπροστά 8-3, με τους Σουφλιώτες όμως να έχουν τον τελευταίο λόγο κάνοντας το 1-0! Στο 2ο σετ το Σουφλί έκανε πιο εύκολα το 2-0 με 25-18 και στο τρίτο σετ παρότι το Σουφλί ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ τελικά η Καλαμάτα ήταν αυτή που είχε τα ψυχικά αποθέματα μειώνοντας με 18-25 τα σετ σε 2-1. Το τρίτο σετ χάθηκε στις λεπτομέρειες με την Καλαμάτα να χάνει την αρχική ορμή της στην πορεία και το Σουφλί μετά το ισόπαλο 16-16 να «παίρνει κεφάλι» στο σκορ φτάνοντας στη νίκη πρόκριση…
Στον δεύτερο ημιτελικό του πρωταθλήματος, αντίπαλοι ήταν η Σχολή Μωραΐτη και το Grammar School Λεμεσού, ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος του Σουφλίου στον τελικό που θα διεξαχθεί αύριο στις 11:30 το πρωί στα Κρέστενα Ηλείας. Όπως επίσης θα προκύψει ο αντίπαλος του 3ου ΓΕΛ Καλαμάτας – ο ηττημένος του αγώνα – στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 3-4 που θα γίνει αύριο στις 10:45 το πρωί, στο κλειστό της Αρχαίας Ολυμπίας.

Η εξέλιξη του αγώνα
Στο πρώτο σετ η καλαματιανή ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 10-9 μπαίνοντας δυναμικά στο παιχνίδι, το όμως αμέσως ισοφάρισε σε 10-10 και πέρασε μπροστά (11-10) για πρώτη φορά στο ματς!
Οι Εβρίτες κράτησαν τη διαφορά (14-10, 16-10, 18-13).
Το 3ο ΓΕΛ Καλαμάτας μείωσε σε 19-15 και 19-17 με το παιχνίδι να πηγαίνει στο τρίτο τεχνικό τάιμ άουτ (αυτή τη φορά από πλευράς Σουφλίου).
21-19 το Σουφλί πάντα μπροστά, ενώ λίγο αργότερα οι Καλαματιανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 21-21 ανακτώντας τις χαμένες ελπίδες!
Το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο 22-22, 23-22, 23-23 με τους Θρακιώτες ωστόσο να επιταχύνουν φτάνοντας στο νικηφόρο 25-23.
Πιο εύκολα υπέρ του Σουφλίου κύλησε το 2ο σετ που διαμόρφωσε το 2-0 με 25-18για το Σουφλί, αφού μετά το 3-3 το σκορ πήγε στο 6-3 με το Σουφλί σταθερά μπροστά (8-3, 10-3). Σε 12-4 και 12-6 μείωσε η Καλαμάτα και ξανά σε 15-7.
Το Σουφλί ξαναπέρασε όμως στην επίθεση (17-8, 20-9, 23-12)

gel-soyflioy-gel-kalamatas-2Οι παίκτες του Πολιτόπουλου μείωσαν σε 23-14 και 24-16 μαζεύοντας το σκορ το Σουφλί όμως σφράγισε το σκορ σε 25-18.
Το τρίτο σετ βρήκε μπροστά το Σουφλί στο με 4-0, οι καλαματιανοί όμως γρήγορα μείωσαν σε 4-2. Το ματς ισοφάρισε στο 5-5 με την Καλαμάτα να παίρνει τα ηνία μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 5-8, 7-11 και 12-9, 13-16.
Τεχνικό τάιμ άουτ στο 13-18, με την Καλαμάτα να ξαναμπαίνει δυνατά στο παρκέ κάνοντας το 14-20, το Σουφλί πήρε ένα πόντο μειώνοντας προσωρινά και την Καλαμάτα να κάνει το 15-22 πλησιάζοντας στη νίκη που δεν άργησε να έρθει αφού το σετ έκλεισε στο 18-25 με την ομάδα του Χρήστου Πολιτόπουλο να μειώνει 2-1 στα σετ.
Με τις ισορροπίες να έχουν αλλάξει και τους πετοσφαιριστές της πόλης μας να έχουν πάρει ανάσες το τέταρτο σετ βρήκε την Καλαμάτα με 3-4 στην αρχή του 4ου σετ, μικρή διαφορά που διατήρησε (6-7, 7-9) μέχρι την ισοφάριση στο 10-10.
Με 11-10 πέρασε μπροστά το Σουφλί και το ματς πήγε σε τάιμ άουτ για να μπει με φόρα η Καλαμάτα και με ένα σερί 4-0 να ανακτά τον έλεγχο (11-14 και 14-15). Το ματς ισοφάρισε εκ νέου σε 16-16, με το Σουφλί να «παίρνει κεφάλι» στο σκορ με 19-16, 21-17 και 23-19. Η Καλαμάτα μείωσε σε 24-21, το Σουφλί όμως ήταν αυτό που άντεξε περισσότερο κερδίζοντας με 25-22 και 3-1 στα σετ κατακτώντας την πρόκριση στον τελικό!
Οι συνθέσεις
ΓΕΛ ΣΟΥΦΛIΟΥ (Παναγιώτης Κάβουρας): Μούχλιας, Ι. Αλεξούδης, Χ. Παπαδημητρίου, Γκουδούλας, Κ. Αλεξούδης, Κάλφας (λ)/ Ντούμας,
3ο ΓΕΛ ΚΑΛΑΜAΤΑΣ (Χρήστος Πολιτόπουλος): Μ. Κωτσάκης, Βραχάτης, Χρ. Βλάσσης, Π. Βλάσσης, Αρ. Χανδρινός, Πετρογιάννης (λ)/Ο. Κωστάκης.