ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

2 χρυσά, 1 αργυρό, 1 χάλκινο μετάλλιο και 3 προκρίσεις στο Πανελλήνιο για τον Μεσσηνιακό Γ.Σ.

0

ΣΤΟ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ Α/Γ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ήταν η εμφάνιση των ανδρών και γυναικών αθλητών του τιμήματος στίβου του Μεσσηνιακού συμμετείχε στο Διασυλλογικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανδρών / Γυναικών που έγινε το περασμένο Σάββατο στην Πάτρα. Συνολικά 10 αθλητές και αθλήτριες έδωσαν δυναμικό παρόν πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κατακτώντας 2 χρυσά, ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο.
Οι υπόλοιπες θέσεις ήταν αξιόλογα πλασαρίσματα στην τελική κατάταξη των αγωνισμάτων καθώς οι περισσότεροι συμμετέχοντες αθλητές του Μεσσηνιακού ήταν μικρότερης ηλικιακής κατηγορίας (Παίδες και Κορασίδες) σε ένα πρωτάθλημα Ανδρών και Γυναικών. Επιπρόσθετα, η παρουσία των αθλητών του Τμήματος πέτυχε τρείς προκρίσεις για την κορυφαία Διασυλλογική Διοργάνωση της χώρας, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών Γυναικών του καλοκαιριού. Αναλυτικότερα, η αγωνιστική δράση των αθλητών και αθλητριών συνοψίζεται ως εξής:

ΑΝΔΡΕΣ
100 μέτρα

● 1η θέση, Δαδάκος Βασίλης, 11΄΄.2, προκρίνεται στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ.
● 2η θέση Πατρινιός Γιάννης, 11΄΄.5, προκρίνεται στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ.
Στο αγώνισμα συμμετείχαν συνολικά 35 αθλητές.

400 μέτρα
● 11η θέση, Μέτα Χρήστος (Παίδας), 54΄΄.9
Στο αγώνισμα συμμετείχαν συνολικά 18 αθλητές.

Άλμα Τριπλούν
● 3η θέση, Κουλιούρας Κώστας, 13,17 μέτρα.
Στο αγώνισμα συμμετείχαν συνολικά 5 αθλητές.

Σκυταλοδρομία 4×100 μέτρα
● 1η θέση, Μεσσηνιακός (Νικολόπουλος Αλέξανδρος (Παίδας), Πατρινίος Γιάννης, Κούσκουλας Γιώργος (Παίδας), Δαδάκος Βασίλης), 43΄΄.9, προκρίνεται στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ.
Στο αγώνισμα συμμετείχαν συνολικά 8 ομάδες.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
100 μέτρα

● 10 θέση, Αλεξανδροπούλου Κωνσταντίνα (Κορασίδα), 13΄΄.7
● 14η θέση Μαρκάκη Μαρία (Κορασίδα), 14.2
Στο αγώνισμα συμμετείχαν συνολικά 23 αθλήτριες.

● 5η θέση, Μεσσηνιακός (Αργυροπούλου Αθανασία(Κορασίδα), Αλεξανδροπούλου Κωνσταντίνα, Μαρκάκη Μαρία, Τασιοπούλου Μαρία (Κορασίδα), 52΄΄.8
● Την αποστολή του Μεσσηνιακού στην Πάτρα συνόδευσαν οι προπονητές του τμήματος, Άρης Τριανταφυλλόπουλος και Ελένη Χαντζή.