ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

3ος ο Θεοδώρου, 5ος ο Κατζιλιερης στην S1, 7ος ο Αντωνόπουλος, 9ος ο Σπύρης στην S2 στο Λουτράκι

0

ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙΣ ΚΑΙ …ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΦΡΕΝΑ ΣΤΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΣΤΟΝ 2ο ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ SCRAMBLE Ν.ΕΛΛΑ∆ΑΣ

ΠΕΤΡΩΔΕΣ, με αμμόχωμα -ποταμίσιο και αρκετή σκόνη η διαδρομή στο Λουτράκι, έκανε δύσκολη την ζωή των αναβατών με τον 2ο αγώνα που διοργάνωσε το περασμένο σαββατοκύριακο το σωματείο ΜΟΛΠ να σημαδεύετε από πτώσεις και εγκαταλείψεις λόγω μηχανικών βλαβών.
Από τους πέντε αθλητές που εκπροσώπευαν την ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. στο Λουτράκι στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Scramble, μόλις τρεις αθλητές κατόρθωσαν να τερματίσουν, σε σχετικά καλές θέσεις…
Θεοδώρου και Καντζιλιέρης έτρεξαν στην S1, Μούγιος και Αντωνόπουλος στην S2 και ο Θερίος στο Πανελλήνιο.
Στην S1 του Περιφερειακού πρωταθλήματος, ο Ανδρέας Θεοδώρου με YZF 250 κατετάγη στην 3η θέση με χρόνο 1:53:04.746. Μια θέση που δεν ικανοποίησε τον αθλητή της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. καθώς φέτος διατηρεί αρκετά υψηλούς στόχους για πρωτάθλημα. Ο Θεοδώρου έκανε τραγική εκκίνηση και παρότι μάζεψε τη διαφορά κι έκανε καλούς γύρους δεν κατάφερε παρά να τερματίσει στην 3 θέση.
Στην ίδια κατηγορία, στην 5η θέση τερμάτισε ο Μιχάλης Καντζιλιέρης που έτρεξε με YZF 250, σημειώνοντας χρόνο 1:52:39.719 (12 Laps).
Εξαιρετικά άτυχος ο Αντωνόπουλος (KTM EXC 350) που βρέθηκε από νωρίς στο αγώνα δίχως φρένα καθώς λόγω της άμμου χάλασαν τα τακάκια!!! Ο αθλητής της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. τερμάτισε στην 7η θέση της S2 με χρόνο 1:49:47.665
Δυο θέσεις πιο κάτω, στην 9η θέση, τερμάτισε ο Γιώργος Σπύρης τρέχοντας με YZF 450 σημειώνοντας χρόνο 1:51:02.935.
Σε εγκατάλειψη αναγκάστηκε και ο Μούγιος, στην S2¸ που απώλεσε …μόχλικα και αλυσογράναζα ενώ ήταν 2ος!!!

Άτυχος και ο Θεριός στο Πανελλήνιο!
Άτυχος ήταν όμως και ο Πάνος Θεριός που τις ίδιες ημέρες έτρεξε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο αθλητής της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. εγκατέλειψε επίσης διότι η άμμος και το χαλίκι διέλυσε κυριολεκτικά τα φρένα.
Να σημειωθεί επίσης πως υπήρχαν κομμένες κορδέλες που ανέμιζαν στην πίστα και δεν διορθώνονταν ενώ η απουσία κριτών “βοήθησε” όλους όσοι ήθελαν να …κλέψουν συμβάλλοντας στην γενικότερα αρνητική αίσθηση του αγώνα…