ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

“Γκρέμισε” το όνειρο η Εθνική…

0

Κοντά στην διεκδίκηση επί ίσοις όροις της νίκης που θα της έδινε προβάδισμα για απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος έφθασε η Εθνική, αλλά στο κρίσιμο δεύτερο σετ γκρέμισε μόνη της ότι με ιδρώτα είχε χτίσει. Η Ολλανδία νίκησε καθαρά 3-0 σετ (25-13, 32-30, 25-16) την Εθνική η οποία “αυτοκτόνησε” στο δεύτερο σετ όπου χάθηκε και το ματς. Η ομάδα του Αρσενιάδη προηγήθηκε 22-18, 24-22 και είχε 8 ματς μπολ να ισοφαρίσει τα σετ. Έχασε και τα 8 και οι Ολλανδοί στην πρώτη τους ευκαιρία “έκλεψαν” το σετ και έφθασαν στην 3η συνεχόμενη νίκη που πλέον τους χρίζει ξεκάθαρο φαβορί πρόκρισης. Η ομάδα του Αρσενιάδη έδωσε 21 εύκολους πόντους από λάθος σέρβις, είχε μόλις έναν άσσο ενώ οι Ολλανδοί είχαν 8 λάθη και 6 άσσοι. Είχαμε 4 μπλοκ έναντι 9 των Ολλανδών οι οποιοί στην επίθεση είχαν 60% αποτελεσματικότητα με την Εθνική να μένει στο 49%. Η Εθνική έπαιξε στα όρια θα διεκδικήσει πλέον τη δεύτερη θέση που οδηγεί σε μπαράζ πρόκρισης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, κόντρα στην Σλοβακία, το Σάββατο στο Άπελντορν.
Το δεύτερο καθοριστικό σετ
Το καθοριστικό σετ της συνάντησης ήταν το δεύτερο, καθώς η Εθνική με μεγαλύτερη συγκρότηση, αποφασιστικότητα και πάθος πήρε προβάδισμα 5-8 , χάρη και σε 3 λάθη της Ολλανδίας. Το κράτησε και το αύξησε σε 18-21 με τον Τζούριτς και στο 18-22 με πάτημα της γραμμής των τριών μέτρων. Εκεί όμως ο Φράγκος έχασε το σερβίς, στη συνέχεια μπερδεύτηκε με τον Στεφάνου και έδωσαν άσο, για να ακολουθήσει μπλοκ στον Πρωτοψάλτη για το 21-22. Έφτασε όμως πρώτο σε σετ μπολ, αλλά έχασε 8 φορές την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1. Ένα φιλέ σε ανύποπτο χρόνο του Πανταλέοντα (ακούμπησε στην πτώση) και μια ημιτελής επίθεση του Πρωτοψάλτη, έδωσαν το δικαίωμα στον Άντριτσα να γράψει το 32-30. mytskidhs-ethnikh-me-arseniadh
Οι φάσεις που μπορούσαν να αλλάξουν τη ροή του παιχνιδιού έγιναν στο 30-30, όταν βγήκε άμυνα, αλλά ο Πανταλέων ακούμπησε το φιλέ και νωρίτερα στο 24-25, όταν μετά από εκπληκτική άμυνα του Γκαρά (αντικαθιστούσε στο σερβίς μας τον Στεφάνου) ο Τζούριτς πήρε χαμηλά τη μπάλα και σκάλωσε σε μπλοκ, όπως και στο 23-24 , μετά από άσχημη πάσα.
Ρεπό είχαν σήμερα οι παίκτες του εθνικού μας συγκροτήματος.
Οι έξι ομάδες του δεύτερου προκριματικού ομίλου αναχώρησαν σήμερα από το Άκερλσοοτ και μετά από ρεπό μιας ημέρας θα παίξουν το Σαββατοκύριακο για την τελική κατάταξη. Η πρώτη θέση οδηγεί απευθείας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2018 σε Βουλγαρία, Ιταλία και η δεύτερη μέσω της διαδικασίας μπαράζ.