ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρωτιά «Blue Line» σε 2η, 3η κούρσα &OVERALL στο 18ο «Έπαθλο Γεωργίου Ανδ. Καρέλια»

0
    ΠΡΩΤΗ Η «ΗΛΙΟΧΑΡΗ» ΣΤΗΝ 1η ΚΟΥΡΣΑ: ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΚΟΡΩΝΗ

ΓΙΑ 18η συνεχή χρονιά οι ιστιοπλόοι της Καλαμάτας τίμησαν τον δωρητή τους αείμνηστο Γεώργιο Ανδρέα Καρέλια με το ιστιοπλοϊκό αγωνιστικό τριήμερο Ανοιχτής Θαλάσσης -ORC C.
Χθες το βράδυ στις εγκαταστάσεις του διοργανωτή ΝΑΣΚ «Αίολος» στον προλιμένα Καλαμάτας έγινε η απονομή των επάθλων στους νικητές του 18ου ιστιοπλοϊκού 3ημέρου με την επωνυμία «Έπαθλο Γεωργίου Ανδρέα Καρέλια» που διεξήχθη από τις 3 έως και 5 Ιουνίου 2017.
Στη χθεσινή εκδήλωση έγινε η απονομή της πλακέτας στην οικογένεια Καρέλια σε ανάμνηση της διεξαγωγής του 18ου ιστιοπλοϊκού 3ημέρου, η απονομή των επάθλων του τρίτου σκέλους Φοινικούντα – Καλαμάτα, η απονομή των επάθλων της γενικής βαθμολογίας στους νικητές του ιστιοπλοϊκού 3ημέρου ενώ μετά το πέρας των απονομών ακολουθήσει ακολούθησε δεξίωση.

Πρώτη η «Ηλιόχαρη» στην 1η κούρσα,
πρωτιά «Blue Line» σε 2η, 3η κούρσα και OVERALL

Στην πρώτη εν πλώ κούρσα με εκκίνηση από την Καλαμάτα και τερματισμό στην Κορώνη ολοκληρώθηκε με νικητές τους θαλασσινούς του σκάφους “Ηλιόχαρη” με κυβερνήτη τον κ. Χαρίτο και δεύτερους τους απόφοιτους ιστιοπλόους της σχολής του ΝΑΣ Πύλου «Νέστωρ», με το πολυταξιδεμένο Blue Line με κυβερνήτη τον Γιώργο Δρακόπουλο.
Η εκκίνηση της δεύτερης κούρσας έγινε από το λιμάνι της Κορώνης με τα εννέα συμμετέχοντα σκάφη να ανοίγουν πανιά με προορισμό την Φοινικούντα όπου πρώτο έφθασε το σκάφος Blue Line του ΝΑΣΚ Αίολος το οποίο «τερμάτισε» πρώτο και στον τρίτο αγώνα με διαδρομή Φοινικούντα – Καλαμάτα με συνολικό χρόνο 17:27:50. Το σκάφος του Γιώργου Δρακόπουλου κατέκτησε την πρωτιά και στην OVERALL κι έτσι αναδείχτηκε ως το κυρίαρχο σκάφος των εφετινών αγώνων.
● Αναλυτικά, τα αποτελέσματα των τριών κουρσών και της Overall κατηγορίας:

RACE 1
1 ILIOHARI Χαρίτος Π. ΝΟΚ Ποσειδών 15:35:22
2 BLUE LINE Δρακόπουλος Γ. ΝΑΣΚ Αίολος 15:25:16
3 ELMESKY Αναγνωσταράς Β. ΝΑΣΚ Αίολος 16:05:56
4 TOLMI Σαραντόπουλος I. IONE 15:47:46
5 SPYROS I.KOSTOPOULOS Σκαρπαλέζος N. ΝΟΚ Ποσειδών 15:32:01
6 FIDEL Αλεφαντής Δ. ΝΑΣΚ Αίολος 16:12:24
7 HIBISCUS Αδαμόπουλος Γ. ΝΟΚ Ποσειδών 16:02:37
8 ELLINAS Φερλες X. ΝΑΣΚ Αίολος 16:19:50
DNF
9 KOUTROUMANIA Μαυροειδής N. ΝΑΣΚ Αίολος

RACE 2
1 BLUE LINE Δρακόπουλος Γ. ΝΑΣΚ Αίολος 15:00:08
2 TOLMI Σαραντόπουλος I. IONE 15:20:50
3 SPYROS I.KOSTOPOULOS Σκαρπαλέζος N. ΝΟΚ Ποσειδών 15:05:20
4 ILIOHARI Χαρίτος Π. ΝΟΚ Ποσειδών 15:23:22
5 FIDEL Αλεφαντής Δ. ΝΑΣΚ Αίολος 15:46:16
6 ELMESKY Αναγνωσταράς Β. ΝΑΣΚ Αίολος 16:37:05
7 HIBISCUS Αδαμόπουλος Γ. ΝΟΚ Ποσειδών 17:04:43
DNF
– KOUTROUMANIA Μαυροειδής N. ΝΑΣΚ Αίολος
– ELLINAS Φερλες X. ΝΑΣΚ Αίολος

RACE 3
1 BLUE LINE Δρακόπουλος Γ. ΝΑΣΚ Αίολος 17:27:50
2 SPYROS I.KOSTOPOULOS Σκαρπαλέζος N. ΝΟΚ Ποσειδών 17:44:15
3 TOLMI Σαραντόπουλος I. IONE 18:36:30
DNF
4 ILIOHARI Χαρίτος Π. ΝΟΚ Ποσειδών 15:23:22
– ELMESKY Αναγνωσταράς Β. ΝΑΣΚ Αίολος 16:37:05
– HIBISCUS Αδαμόπουλος Γ. ΝΟΚ Ποσειδών 17:04:43
– FIDEL Αλεφαντής Δ. ΝΑΣΚ Αίολος 15:46:16
– KOUTROUMANIA Μαυροειδής N. ΝΑΣΚ Αίολος
– ELLINAS Φερλες X. ΝΑΣΚ Αίολος

OVERALL
1 BLUE LINE Δρακόπουλος Γ. ΝΑΣΚ Αίολος 4
2 TOLMI Σαραντόπουλος I. IONE 9
3 SPYROS I.KOSTOPOULOS Σκαρπαλέζος N. ΝΟΚ Ποσειδών 10
4 ILIOHARI Χαρίτος Π. ΝΟΚ Ποσειδών 10 DNF -15
5 ELMESKY Αναγνωσταράς Β. ΝΑΣΚ Αίολος 10 DNF -19
6 FIDEL Αλεφαντής Δ. ΝΑΣΚ Αίολος 10 DNF -21
7 HIBISCUS Αδαμόπουλος Γ. ΝΟΚ Ποσειδών 10 DNF – 24
8 ELLINAS Φερλες X. ΝΑΣΚ Αίολος 10 DNF – 28
9 KOUTROUMANIA Μαυροειδής N. ΝΑΣΚ Αίολος DNF 30

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

    Φωτογραφίες Σάββας Ερμίδης

154 Συνολικές προβολές, 1 Σήμερα

Leave a Reply