ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Όρια, μετάλλια και ατομικά ρεκόρ για τα 29 δελφίνια αγωνιστικής και προαγωνιστικής του Άργη Καλαμάτας

0
    ΣΤΟΥΣ ΘΕΡΙΝΟΥΣ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΑΚΡΩΣ επιτυχημένοι χαρακτηρίζονται οι θερινοί αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών της περιφέρειας Πελοποννήσου και Ιονίων Νήσων συγκεντρώνοντας πολυάριθμες από τα σωματεία: ΑΕ Χαϊδαρίου, ΟΣΦΠ, ΝΟ Αργοστολίου, Αρ. Αμαλιάδας, ΝΟ Πατρών, Άργης Καλαμάτας, ΝΕ Πατρών, NOK Καλαμάτας, ΑΝΟ Ζακύνθου, Α.Ε. Τρίπολης. Αγ. Θεοδώρων, ΖΕΥΣ, ΑΣ Παλμός, NO Κορίνθου και Α.Ε. Τρίπολης.
Στους πολυάριθμους αθλητές που διεκδικούσαν ένα μετάλλιο κι ένα καλό πλασάρισμα ήσαν και 29 δελφίνια του Άργη Καλαμάτας, που κατόρθωσαν να ανεβαίνουν στο βάθρο των νικητών.
Στους θερινούς αγώνες της Καλαμάτας (10-11 Ιουνίου) συμμετείχαν 21 παιδιά της προαγωνιστικης και 8 παιδιά της αγωνιστικής ομάδας, τα οποία κατέκτησαν 19 μετάλλια (προαγωνιστική ομάδα) εκ των οποίων 8 χρυσά, 4 ασημένια και 7 χάλκινα ενώ Τηγανέα, Σταθοπούλου, Βλάσσης και Αθανασουλάκης εξασφάλισαν τα όρια για το Πανελλήνιο.
«Οι στόχοι για τα περισσότερα παιδιά φέτος έφτασαν στο τέλος τους και ως προπονήτρια της προαγωνιστικής ομάδος νοιώθω υπερηφάνεια. Δεν θα μπορούσα να πω τίποτα λιγότερο από το πόσο πολύ υπερήφανη νοιώθω για όλα τα παιδιά μου και γι’ αυτό που κάνουν καθημερινά. Γιατί κατάφεραν να καταρρίψουν όλα τα ατομικά τους ρεκόρ, να ξεπεράσουν τον εαυτό τους και στο τέλος να κατακτήσουν και πολλά μετάλλια!» αναφέρει σχετικά η νεαρή προπονήτρια Βάσω Τσακάκου.
Επόμενος στόχος των κολυμβητών και κολυμβητριών του συλλόγου είναι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 11-12 ετών που θα διεξαχθεί στο Περιστέρι και ακολούθως το διεθνές μίτινγκ Λουτρακίου.
«Θα συμμετάσχουμε με 6 άτομα καθώς τα οικονομικά και οι διάφορες δυσκολίες δεν επιτρέπουν σε πολλά παιδιά να πάρουν μέρος! Η χρονιά μας κλείνει με το πρώτο διεθνές μίτινγκ στο Λουτράκι όπου εκεί θα συμμετέχουν τα 11-12 ετών από τη προαγωνιστική καθώς και όλη η αγωνιστική ομάδα. Έτσι ολοκληρώνεται κι αυτός ο κύκλος για τα παιδιά της προαγωνιστικής σε αγωνιστικό, πάντα, επίπεδο καθώς οι προπονήσεις μας θα διεξάγονται καθημερινά με επικέντρωση στη βελτίωση της τεχνικής και τυχόν λαθών αλλά σε πιο χαλαρούς ρυθμούς.». Όσον αφορά στην αγωνιστική ομάδα, η Βάσω Τσακάκου διευκρίνισε πως η συνολική συμμετοχή των αθλητριών και αθλητών του συλλόγου ήταν θετική.
«Όσον αφορά στην αγωνιστική ομάδα, ήταν επίσης μια πολύ καλή εμφάνιση καθώς τα παιδιά κατέκτησαν αρκετά όρια τα οποία τους επιτρέπουν τη συμμετοχή τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Βόλο τον Ιούλιο. Τελευταία ευκαιρία και για άλλα όρια είναι το μίτινγκ στο Λουτράκι όπου και εκεί τα παιδιά θα δώσουν το καλύτερο τους εαυτό!»
arghs-proagonistikh

    Οι θέσεις και διακρίσεις των κολυμβητών /τριων του Άργη στους θερινούς αγώνες της Καλαμάτας είναι τα κάτωθι:

    ● 2η θέση στα 400m Ελεύθερο 12 ετών: ο Νικόλαος Μπάκας (γεν. 2005) με επίδοση 05:29.84.
    ● 14η θέση στα 50m Πεταλούδα Γυναικών, η Μαρία Γεωργιοπούλου (γεν. 2004, ΠΚ-Β) 00:40.08
    ● 5η θέση στα 50m Πεταλούδα 11 ετών η Άννα Μαζαράκη (γεν. 2006) 00:44.41.
    ● 4η θέση στα 200m Πεταλούδα Ανδρών ο Αναστάσιος Αθανασουλάκης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 02:28.01
    ● 9η θέση στα 100m Πρόσθιο γυναικών η Σταν Πετρονέλα (γεν. 2003,
    ΠΚ-Α) 01:34.07
    ● 10η θέση στα 100m Πρόσθιο 12 ετών, η Μαρία –Ηλιάνα Γεωργιάδη (γεν. 2005) 01:51.76
    ● Στα 100m Πρόσθιο – 11 ετών, 5η η Χρυσάνθη Μαριλένα Στρακινάρ (γεν. 2006) 01:45.13, 9η η Αργυρώ Γεωργουλέα (γεν. 2006) 01:54.86 και 11η η Γεωργία Ηλιοπούλου (γεν. 2006) 01:58.58.
    ● 9ος ο Αλέξανδρος Σολωμάκος (γεν. 2002) 00:39.00 στα 50m Πρόσθιο Ανδρών.
    ● Στα 50m Πρόσθιο – 11 ετών 3ος ο Σταύρος Λυμπερόπουλος (γεν. 2006) 00:47.47
    ● 3ος στα 50m Πρόσθιο 10 ετών ο Παντελεήμων Τσιχριτζής (γεν. 2007) 00:49.93.
    ● 5ος στα 50m Πρόσθιο 9 ετών ο Κωνσταντίνος Σκουράκης (γεν. 2008) 01:00.57
    ● Στα 100m Ελεύθερο Γυναικών 5η η Ευθυμία Σταθοπούλου (γεν. 2003, ΠΚ-Α) 01:03.86, 6η η Πηνελόπη Τηγανέα (γεν. 2004, ΠΚ-Β) 01:04.57, 20η η Μαρία Γεωργιοπούλου (γεν. 2004, ΠΚ-Β) 01:19.00
    ● 11η η Χριστίνα Αντωνοπούλου (γεν.2005) 01:31.71 στα 100m Ελεύθερο 12 ετών.
    ● Στα 100m Ελεύθερο 11 ετών 1η η Άρτεμις Πατικοπούλου (γεν. 2006) 01:13.08, 5η η Άννα Μαζαράκη (γεν. 2006) 01:24.56 και 9η η Ευδοκία Βρυώνη (γεν. 2006) 01:27.03.
    ● Στα 100m Ελεύθερο 10 ετών 10η η Ελένη Σωτηροπούλου (γεν. 2007) 01:36.04.
    ● Στα 100m Ελεύθερο Ανδρών 9ος ο Ορέστης Βλάσσης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 01:01.48, 17ος ο Αναστάσιος Αθανασουλάκης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 01:05.54 και 19ος ο Αλέξανδρος Σολωμάκος (γεν. 2002, ΠΑΙΔ) 01:06.09.
    ● Στα 100m Ελεύθερο 12 ετών 7ος ο Δημήτριος Μιχαλόπουλος (γεν. 2005) 01:17.74 και 12ος ο Κωνσταντίνους Θάνος (γεν. 2005) 01:27.20
    ● 7ος στα 100m ελεύθερο 10 ετών ο Παναγιώτης Μπούσμπουρας (γεν. 2007) 01:35.87.
    ● 2η και 3η στα 200m Ύπτιο γυναικών η Πηνελόπη Τηγανέα (γεν. 2004, ΠΚ-Β) με 02:31.56 και η Ευθυμία Σταθοπούλου (γεν. 2003, ΠΚ-Α) 02:34.31, αντίστοιχα.
    ● 1η στα 200m Ύπτιο 11 ετών η Λευκή Μαρία Δρακοπούλου (γεν. 2006) 03:06.00.
    ● 4ος στα 50m Ύπτιο ανδρών ο Ορέστης Βλάσσης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 00:32.28
    ● 3ος στα 50m ύπτιο 12 ετών ο Δημήτρης Μιχαλόπουλος (γεν. 2005) 00:40.72
    ● 2ος στα 50m Ύπτιο 10 ετών ο Γεώργιος Γεωργιόπουλος (γεν. 2007) 00:42.12
    ● 1ος στα 50m Ύπτιο 9 ετών ο Κωνσταντίνος Γεωργακόπουλος (γεν. 2008) 00:47.88 και 5ος ο Γεώργιος Θάνος (γεν. 2008) 00:52.17.
    ● Στα 400m ελεύθερο γυναικών 1η η Πηνελόπη Τηγανέα (γεν. 2004, ΠΚ-Β) 04:47.24, 2η Ευθυμία Σταθοπούλου (γεν. 2003, ΠΚ-Α) 04:48.54.
    ● 1η στα 400m ελεύθερο 11 ετών η Άρτεμις Πατικοπούλου (γεν. 2006) 05:26.52.
    ● Στα 50m Πεταλούδα ανδρών στην 6η θέση ο Ορέστης Βλάσσης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 00:29.37 και 13ος ο Αναστάσιος Αθανασουλάκης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 00:31.08.
    ● Στα 100m πρόσθιο 11 ετών, 4ος ο Σταύρος Λυμπερόπουλος (γεν. 2006) 01:46.01.
    ● Στα 100m πρόσθιο 10 ετών, 3ος ο Παντελεήμων Τσιχριτζής (γεν. 2007) 01:50.99
    ● Στα 200m ελεύθερο ανδρών, 2ος ο Ορέστης Βλάσσης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 02:16.16
    ● Στα 50m ελεύθερο γυναικών, 12η η Αθανασία-Αικατερίνη Αθανασοπούλου (γεν. 2000, Νεανίδων) 00:30.84, 17η η Σταν Πετρονέλα (γεν. 2003, ΠΚ-Α) 00:31.75, 23η η Μαρία Γεωργιοπούλου (γεν. 2004, ΠΚ-Β) 00:34.81.
    ● 8η η Χριστίνα Αντωνοπούλου (γεν. 2005), 00:40.20 στα 50m ελεύθερο 12 ετών.
    ● Στα 50m ελεύθερο 11 ετών, 7η η Άννα Μαζαράκη (γεν. 2006) 00:37.38, 8η Ευδοκία Βρυώνη (γεν. 2006) 00:37.94, 13η η Γεωργία Ηλιοπούλου (γεν. 2006) 00:39.07, 14η η Αργυρώ Γεωργουλέα (γεν. 2006) 00:40.08, 22η η Φαίδρα –Αρετή Κουρλιά (γεν. 2006) 00:45.27.
    ● 7ος ο Αναστάσιος Αθανασουλάκης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 02:35.01 στα 200m Μικτή Ατομική Ανδρών.
    ● Στα 100m ύπτιο γυναικών, 1η η Τηγανέα Πηνελόπη (γεν. 2004, ΠΚ-Β) 01:10.98, 2η η Ευθυμία Σταθοπούλου (γεν. 2003, ΠΚ-Α) 01:11.67, 12η η Μαρία Γεωργιοπούλου (γεν. 2004, ΠΚ-Β) 01:30.74
    ● 9η στα 100m ύπτιο 12 ετών Μαρία Ηλιάνα Γεωργιάδη (γεν. 2005) 01:49.45
    ● Στα 100m ύπτιο 11 ετών, 2η η Λευκή –Μαρία Δρακοπούλου (γεν. 2006) 01:28.41, 8η η Χρυσάνθη Μαριλένα Στρακινάρ (γεν. 2006) 01:38.33.
    ● 1η θέση ο Άργης στα 4 x 100m ελεύθερο κορίτσια 11 ετών με 05:22.35 με τις: Λευκή –Μαρία Δρακοπούλου, Ευδοκία Βρυώνη, Άννα Μαζαράκη, Άρτεμις Πατικοπούλου.
    ● 6ος στα 100m πεταλούδα – ανδρών ο Αναστάσιος Αθανασουλάκης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 01:08.59.
    ● Στα 100m πεταλούδα 12 ετών 1ος ο Νικόλαος Μπάκας (γεν. 2005) 01:22.76.
    ● 3η θέση στα 200m Πρόσθιο – 11 ετών ο Σταύρος Λυμπερόπουλος (γεν. 2006) 03:53.11.
    ● Στα 50m πρόσθιο – γυναικών 8η η Σταν Πετρονέλα (γεν. 2003, ΠΚ-Α) 00:42.87
    ● 10η στα 50m πρόσθιο – κορίτσια 12 ετών η Μαρία Ηλιάνα Γεωργιάδη (γεν. 2005) 00:51.22
    ● Στα 50m πρόσθιο – κορίτσια 11 ετών, 4η η Χρυσάνθη Μαριλένα Στρακινάρ (γεν. 2006) 00:46.95, 7η η Ευδοκία Βρυώνη (γεν. 2006) 00:50.83, 8η η Αργυρώ Γεωργουλέα (γεν. 2006) 00:51.55, 10η η Γεωργία Ηλιοπούλου (γεν. 2006) 00:52.43, 15η η Φαιδρά Αρετή Κουρλιά (γεν. 2006) 01:05.06
    ● Στα 50m πρόσθιο – κορίτσια 10 ετών 5η η Ελένη Σωτηροπούλου (γεν. 2007) 01:03.17
    ● Στα 50m ελεύθερο – ανδρών 9ος ο Ορέστης Βλάσσης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 00:27.68 και 14ος ο Αλέξανδρος Σολωμάκος (γεν. 2002)00:28.57.
    ● Στα 50m ελεύθερο – αγόρια 12 ετών 8ος ο Κωνσταντίνος Θάνος (γεν. 2005) 00:38.16
    ● Στα 50m ελεύθερο – αγόρια 9 ετών 8ος ο Κωνσταντίνος Σκουράκης (γεν. 2008) 00:41.56, 10ος ο Κωνσταντίνος Γεωργακόπουλος (γεν. 2008) 00:42.53, 17ος ο Γεώργιος Θάνος (γεν. 2008) 00:48.80.
    ● Στα 200m ελεύθερο – γυναικών, 3η η Ευθυμία Σταθοπούλου (γεν. 2003, ΠΚ-Α) 02:16.50, 4η η Τηγανέα Πηνελόπη (γεν. 2004, ΠΚ-Β) 02:23.20 και 7η η Μαρία Γεωργιοπούλου (γεν. 2004, ΠΚ-Β) 02:48.81.
    ● Στα 400m Μικτή ατομική – ανδρών 1ος ο Αναστάσιος Αθανασουλάκης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 05:30.32
    ● Στα 200m Μικτή Ατομική – Γυναικών 4η η Σταν Πετρονέλα (γεν. 2003, ΠΚ-Α) 02:54.60
    ● 1η στα 200m Μικτή ατομική – 11 ετών η Άρτεμις Πατικοπούλου (γεν. 2006) 03:04.94
    ● Στα 100m ύπτιο – ανδρών 5ος ο Ορέστης Βλάσσης (γεν. 2003, ΠΠ-Α) 01:10.24
    ● Στα 100m ύπτιο – αγόρια 12 ετών, 3ος ο Δημήτριος Μιχαλόπουλος (γεν. 2005) 01:27.82
    ● Στα 100m ύπτιο – αγόρια 10 ετών 2ος ο Γεώργιος Γεωργιόπουλος (γεν. 2007) 01:33.95, 4ος ο Παναγιώτης Μπούσμπουρας (γεν. 2007) 01:52.75
    ● Στα 50m Ύπτιο – Γυναικών 2η η Ευθυμία Σταθοπούλου (γεν. 2003, ΠΚ-Α) 00:33.90, 3η η Τηγανέα Πηνελόπη (γεν. 2004, ΠΚ-Β) 00:34.03, 18η η Μαρία Γεωργιοπούλου (γεν. 2004, ΠΚ-Β) 00:42.37
    ● Στα 50m ύπτιο – κορίτσια 11 ετών 3η η Λευκή –Μαρία Δρακοπούλου (γεν. 2006) 00:41.98
    ● 1η η ομάδα του Άργη στα 4x100m Μικτή Ομαδική – Κορίτσια 11 ετών με 06:20.11 (Λευκή –Μαρία Δρακοπούλου, η Χρυσάνθη Μαριλένα Στρακινάρ, Άρτεμις Πατικοπούλου, Άννα Μαζαράκη.

    Συνεχίζουν οι Ακαδημίες
    Τέλος, οι Ακαδημίες του Συλλόγου συνεχίζουν κανονικά τη δουλειά! Καθημερινά κατά τις απογευματινές ώρες στην είσοδο του κολυμβητηρίου στην γραμματεία του Άργη παράγοντες και προπονητές ενημερώνουν κι εξυπηρετούν μικρούς και μεγάλους που επιθυμούν να μάθουν κολύμπι μέσα σε ένα ευχάριστο και συνεπές περιβάλλον.

    249 Συνολικές προβολές, 1 Σήμερα

Leave a Reply