ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρωτάθλημα Μπάσκετ Εφήβων 2017-18: Πρεμιέρα στις 2 Σεπτεμβρίου με 17 σωματεία

0

Με τη συμμέτοχη 17 ομάδων θα κάνει πρεμιέρα το Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου 2017 το νέο πρωτάθλημα μπάσκετ Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
● Το Πρωτάθλημα Εφήβων θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις. Στην Α΄ Φάση τα σωματεία θα συναντηθούν μεταξύ τους δύο φορές (ένας με όλους σε δύο γύρους) και οι ομάδες είναι χωρισμένες σε ομίλους ως εξής:
Α΄ Όμιλος Καλαμάτας: Α.Ο. Καλαμάτα 1980, Α.Π.Ο.Μ. Ο Πήγασος, Α.Π.Σ. Ακάδημος, Γ.Σ. Μεσσήνης, Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής, Σ.Κ. Καλαμάτα
Β΄ Όμιλος Μεσσηνίας-Αρκαδίας: Α.Σ. Απόλλωνας Τρίπολης, Γ.Α.Ε.Τ. Δίων Ο Κυπαρισσεύς, Γ.Σ. Γαργαλιάνων, Κ.Ο.Μ. Πελασγός, Σ.Δ.Υ. Τρίπολης, Σ.Ε.Φ.Α. Ο Αρκαδικός.
Γ΄ Όμιλος Λακωνίας: Α.Ε. Σπάρτης, Α.Π.Ο.Ε.Λ., Α.Π.Σ. Άρης Σκάλας, Α.Σ. Λακωνικός Κρόνος, Φιλαθλητικός Γ.Σ.
● Στη Β΄ Φάση: Οι ομάδες που θα καταλάβουν την (1η) πρώτη θέση της τελικής βαθμολογίας των (3) τριών ομίλων της Α΄ φάσης, θα συναντηθούν μεταξύ τους σε αγώνες κατάταξης για την ανάδειξη της πρωταθλήτριας ομάδας της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π.
Η πρώτη ομάδα της τελικής κατάταξης του πρωταθλήματος Εφήβων της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π., θα συμμετάσχει στην προκριματική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων της Ε.Ο.Κ.
Σύμφωνα με την προκήρυξη στο Πρωτάθλημα Εφήβων δικαιούνται να πάρουν μέρος αθλητές που γεννήθηκαν τα έτη 2000, 2001 και 4 αθλητές που γεννήθηκαν το 2002 και νεότεροι.
Οι παίδες αθλητές που συμμετέχουν στο Πρωτάθλημα Εφήβων, δεν μπορούν να συμμετέχουν την ίδια ημέρα των αγώνων, στο αντίστοιχο Πρωτάθλημα Παίδων.
Η χρησιμοποίηση Παίδων στο Πρωτάθλημα Εφήβων, δεν θα αποτελεί πρόβλημα στην Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π., για την σύγχρονη διεξαγωγή των δυο πρωταθλημάτων.

Η κλήρωση
Προ ημερών στα γραφεία της Ένωσης έγινε παρουσία των αντιπροσώπων των Σωματείων η κλήρωση των αγώνων και η έδρα αυτών. Για τη Β΄ Φάση –αγώνες κατάταξης η κληρωτίδα ανέδειξε τα κάτωθι:
● ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ: 1ος Β΄ Ομίλου Μεσσηνίας – Αρκαδίας – 1ος Γ΄ Ομίλου Λακωνίας, και
● ΤΕΛΙΚΟΣ: 1ος Α΄ Ομίλου Καλαμάτας – Νικητής ημιτελικού αγώνα
Ακολουθεί το πρόγραμμα των Ομίλων:

    Α΄ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

● 1η αγωνιστική
Α.Ο. Καλαμάτα 1980-Σ.Κ. Καλαμάτα
Α.Π.Σ. Ακάδημος-Α.Π.Ο.Μ. Ο Πήγασος
Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής-Γ.Σ. Μεσσήνης
● 2η αγωνιστική
Α.Π.Ο.Μ. Ο Πήγασος-Α.Ο. Καλαμάτα 1980
Γ.Σ. Μεσσήνης -Α.Π.Σ. Ακάδημος
Σ.Κ. Καλαμάτα-Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής
● 3η αγωνιστική
Α.Ο. Καλαμάτα 1980-Γ.Σ. Μεσσήνης
Α.Π.Σ. Ακάδημος-Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής
Σ.Κ. Καλαμάτα-Α.Π.Ο.Μ. Ο Πήγασος
● 4η αγωνιστική
Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής-Α.Ο. Καλαμάτα 1980
Α.Π.Σ. Ακάδημος-Σ.Κ. Καλαμάτα
Γ.Σ. Μεσσήνης -Α.Π.Ο.Μ. Ο Πήγασος
● 5η αγωνιστική
Α.Ο. Καλαμάτα 1980-Α.Π.Σ. Ακάδημος
Σ.Κ. Καλαμάτα-Γ.Σ. Μεσσήνης
Α.Π.Ο.Μ. Ο Πήγασος-Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής
● 6η αγωνιστική
Σ.Κ. Καλαμάτα -Α.Ο. Καλαμάτα 1980
Α.Π.Ο.Μ. Ο Πήγασος-Α.Π.Σ. Ακάδημος
Γ.Σ. Μεσσήνης -Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής
● 7η αγωνιστική
Α.Ο. Καλαμάτα 1980-Α.Π.Ο.Μ. Ο Πήγασος
Α.Π.Σ. Ακάδημος-Γ.Σ. Μεσσήνης
Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής -Σ.Κ. Καλαμάτα
● 8η αγωνιστική
Γ.Σ. Μεσσήνης -Α.Ο. Καλαμάτα 1980
Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής -Α.Π.Σ. Ακάδημος
Α.Π.Ο.Μ. Ο Πήγασος-Σ.Κ. Καλαμάτα
● 9η αγωνιστική
Α.Ο. Καλαμάτα 1980-Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής
Σ.Κ. Καλαμάτα -Α.Π.Σ. Ακάδημος
Α.Π.Ο.Μ. Ο Πήγασος-Γ.Σ. Μεσσήνης
● 10η αγωνιστική
Α.Π.Σ. Ακάδημος-Α.Ο. Καλαμάτα 1980
Γ.Σ. Μεσσήνης -Σ.Κ. Καλαμάτα
Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής -Α.Π.Ο.Μ. Ο Πήγασος

    Β΄ ΟΜΙΛΟΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ-ΑΡΚΑΔΙΑΣ

● 1η αγωνιστική
Σ.Δ.Υ. Τρίπολης -Σ.Ε.Φ.Α. Ο Αρκαδικός
Α.Σ. Απόλλωνας Τρίπολης-Κ.Ο.Μ. Πελασγός
Γ.Σ. Γαργαλιάνων-Γ.Α.Ε.Τ. Δίων ο Κυπαρισσεύς
● 2η αγωνιστική
Κ.Ο.Μ. Πελασγός -Σ.Δ.Υ. Τρίπολης
Γ.Α.Ε.Τ. Δίων ο Κυπαρισσεύς-Α.Σ. Απόλλωνας Τρίπολης
Σ.Ε.Φ.Α. Ο Αρκαδικός -Γ.Σ. Γαργαλιάνων
● 3η αγωνιστική
Σ.Δ.Υ. Τρίπολης -Γ.Α.Ε.Τ. Δίων ο Κυπαρισσεύς
Α.Σ. Απόλλωνας Τρίπολης-Γ.Σ. Γαργαλιάνων
Σ.Ε.Φ.Α. Ο Αρκαδικός -Κ.Ο.Μ. Πελασγός
● 4η αγωνιστική
Γ.Σ. Γαργαλιάνων-Σ.Δ.Υ. Τρίπολης
Α.Σ. Απόλλωνας Τρίπολης-Σ.Ε.Φ.Α. Ο Αρκαδικός
Γ.Α.Ε.Τ. Δίων ο Κυπαρισσεύς-Κ.Ο.Μ. Πελασγός
● 5η αγωνιστική
Σ.Δ.Υ. Τρίπολης -Α.Σ. Απόλλωνας Τρίπολης
Σ.Ε.Φ.Α. Ο Αρκαδικός -Γ.Α.Ε.Τ. Δίων ο Κυπαρισσεύς
Κ.Ο.Μ. Πελασγός -Γ.Σ. Γαργαλιάνων
● 6η αγωνιστική
Σ.Ε.Φ.Α. Ο Αρκαδικός -Σ.Δ.Υ. Τρίπολης
Κ.Ο.Μ. Πελασγός -Α.Σ. Απόλλωνας Τρίπολης
Γ.Α.Ε.Τ. Δίων ο Κυπαρισσεύς-Γ.Σ. Γαργαλιάνων
● 7η αγωνιστική
Σ.Δ.Υ. Τρίπολης -Κ.Ο.Μ. Πελασγός
Α.Σ. Απόλλωνας Τρίπολης-Γ.Α.Ε.Τ. Δίων ο Κυπαρισσεύς
Γ.Σ. Γαργαλιάνων-Σ.Ε.Φ.Α. Ο Αρκαδικός
● 8η αγωνιστική
Γ.Α.Ε.Τ. Δίων ο Κυπαρισσεύς-Σ.Δ.Υ. Τρίπολης
Γ.Σ. Γαργαλιάνων-Α.Σ. Απόλλωνας Τρίπολης
Κ.Ο.Μ. Πελασγός -Σ.Ε.Φ.Α. Ο Αρκαδικός
● 9η αγωνιστική
Σ.Δ.Υ. Τρίπολης -Γ.Σ. Γαργαλιάνων
Σ.Ε.Φ.Α. Ο Αρκαδικός -Α.Σ. Απόλλωνας Τρίπολης
Κ.Ο.Μ. Πελασγός -Γ.Α.Ε.Τ. Δίων ο Κυπαρισσεύς
● 10η αγωνιστική
Α.Σ. Απόλλωνας Τρίπολης-Σ.Δ.Υ. Τρίπολης
Γ.Α.Ε.Τ. Δίων ο Κυπαρισσεύς-Σ.Ε.Φ.Α. Ο Αρκαδικός
Γ.Σ. Γαργαλιάνων-Κ.Ο.Μ. Πελασγός

    Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

● 1η αγωνιστική
Α.Ε. Σπάρτης -Α.Π.Σ. Άρης Σκάλας
Α.Π.Ο.Ε.Λ.-Φιλαθλητικός Γ.Σ.
Ρεπό: Α.Σ. Λακωνικός Κρόνος
● 2η αγωνιστική
Α.Π.Σ. Άρης Σκάλας-Α.Σ. Λακωνικός Κρόνος
Φιλαθλητικός Γ.Σ.-Α.Ε. Σπάρτης
Ρεπό: Α.Π.Ο.Ε.Λ.
● 3η αγωνιστική
Α.Σ. Λακωνικός Κρόνος-Φιλαθλητικός Γ.Σ.
Α.Ε. Σπάρτης -Α.Π.Ο.Ε.Λ.
Ρεπό: Α.Π.Σ. Άρης Σκάλας
● 4η αγωνιστική
Α.Π.Ο.Ε.Λ.-Α.Σ. Λακωνικός Κρόνος
Ρεπό: Α.Ε. Σπάρτης
Φιλαθλητικός Γ.Σ.-Α.Π.Σ. Άρης Σκάλας
● 5η αγωνιστική
Α.Σ. Λακωνικός Κρόνος-Α.Ε. Σπάρτης
Α.Π.Σ. Άρης Σκάλας-Α.Π.Ο.Ε.Λ.
Ρεπό: Φιλαθλητικός Γ.Σ.
● 6η αγωνιστική
Α.Π.Σ. Άρης Σκάλας-Α.Ε. Σπάρτης
Φιλαθλητικός Γ.Σ.-Α.Π.Ο.Ε.Λ.
Ρεπό: Α.Σ. Λακωνικός Κρόνος
● 7η αγωνιστική
Α.Σ. Λακωνικός Κρόνος-Α.Π.Σ. Άρης Σκάλας
Α.Ε. Σπάρτης -Φιλαθλητικός Γ.Σ.
Ρεπό: Α.Π.Ο.Ε.Λ.
● 8η αγωνιστική
Φιλαθλητικός Γ.Σ.-Α.Σ. Λακωνικός Κρόνος
Α.Π.Ο.Ε.Λ.-Α.Ε. Σπάρτης
Ρεπό: Α.Π.Σ. Άρης Σκάλας
● 9η αγωνιστική
Α.Σ. Λακωνικός Κρόνος-Α.Π.Ο.Ε.Λ.
Α.Π.Σ. Άρης Σκάλας-Φιλαθλητικός Γ.Σ.
Ρεπό: Α.Ε. Σπάρτης
● 10η αγωνιστική
Α.Ε. Σπάρτης -Α.Σ. Λακωνικός Κρόνος
Ρεπό: Φιλαθλητικός Γ.Σ.
Α.Π.Ο.Ε.Λ.-Α.Π.Σ. Άρης Σκάλας

83 Συνολικές προβολές, 1 Σήμερα

Leave a Reply