ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

1ος Γενικής ο Petritaj Fotjon με 9/9 του ΟΣ Καλαμάτας στο 7ο Ευ Αγωνίζεσθαι 2017 της Σκακιστικής Ακαδημίας Πύργου

0
    ΠΡΩΤΙΕΣ ΓΙΑ ΑΝΔΡΙΑΝΝΑ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ (ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ16) ΚΑΙ ΘΕΟΔΩΡΟ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟ (ΑΓΟΡΙΑ Κ12) ΤΟΥ ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

Με 50 συμμετοχές από 17 συλλόγους κι ένα εύρος ηλικιών από 6 έως 61 ετών να αγωνίζονται σε 9 γύρους με πάθος για το αποτέλεσμα, η αυλαία του 7ου ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ 2017 τουρνουά που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πύργου το διήμερο 26 και 27 Αυγούστου στο καφέ Επαρχείον στον Πύργο, έπεσε επιτυχώς!
Δυναμική όπως πάντα η καλαματιανή συμμετοχή με τους σκακιστές του ΝΟ Καλαμάτας και του ΟΣ Καλαμάτας να ξεχωρίζουν με τις εμφανίσεις τους.
Μάλιστα πρώτος στη Γενική βαθμολογία αναδείχθηκε με 9/9 ο Petritaj Fotjon του ΟΣ Καλαμάτας!
Ενώ την πρωτιά στα αγόρια κάτω των 12 ετών κατέκτησε ο Θεόδωρος Αθανασόπουλος του ΝΟ Καλαμάτας και στα κορίτσια κάτω των 16 ετών η Ανδριάννα Αθανασοπούλου του ΝΟ Καλαμάτας.
Στους αγώνες συμμετείχαν και οι πρωταθλητές Ελλάδος 2017 Δημήτρης Στεφάνου (Κ12) της ΝΕ Πατρών και Δημήτρης Μακρίδης (Κ10) της ΣΑ Πύργου δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση εν όψη του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στην Ρουμανία τον Σεπτεμβρίου. Η κλήρωση τους έφερε αντιμέτωπους στον 7ο γύρο με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο.
Οι αναμετρήσεις από τον 1ο γύρο έδειξαν ότι τίποτα δεν είναι εύκολο για κανέναν αφού οι “εκπλήξεις” έρχονταν η μια μετά την άλλη.
Βέβαια στο σκάκι τίποτα δεν είναι τυχαίο αφού στην σκακιέρα βγαίνει πάντα η δουλειά και η προετοιμασία που έχει κάνει ο κάθε ένας αθλητής.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

“Οι αγώνες σηματοδοτούν το τέλος της περσινής πλήρως επιτυχημένης αγωνιστικής χρονιάς και την έναρξη της νέας για την ΣΑ Πύργου. Το πρωτάθλημα που κατέκτησε αήττητη η ΣΑ Πύργου το 2017 και η άνοδός της στον προκριματικό όμιλο της Α Εθνικής σε ομαδικό επίπεδο όσο και οι επιτυχίες των νεαρών αθλητών της στο Πανελλήνιο μαθητικό καθώς και η ανάδειξη του Μακρίδη Δημ ως πρωταθλητή Ελλάδος Κ10 σε ατομικό επίπεδο είναι η βάση για την νέα χρονιά” δήλωσε ο Διευθυντής αγώνων Γιώργος Σταθόπουλος.
* Εκτός της ατομικής βαθμολογίας το τουρνουά είχε και την διασυλλογική βαθμολογία τα αποτελέσματα της οποίας είναι τα κάτωθι:
1η θέση ΝΕ Πατρών με τους Δημήτρη Παυλίδη – Δημήτρη Στεφάνου και Ιωάννη Κόλλια
2η θέση ΣΑ Πύργου με τους Γ. Περιφάνης – Θ. Παπαδόπουλος και Δημήτρη Μακρίδη
3η θέση Ευβοική ΕΣ με τους Παναγιώτη Λουκόπουλο – Ιωάννη Τσότρα και Παναγιώτη Γιαννούτσο
* Ακολούθησαν οι ΝΟ Καλαμάτας και ΣΣ Ζακύνθου στις 4η και 5η θέση ενώ τις απονομές στις ομάδες έκαναν οι Κωνσταντίνος Μαντίκος του ΣΟ Άστρους και ο ΟΜ Γ. Περιφάνης της ΣΑ Πύργου.
ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
1η Γυναίκα: Παχάκη Χρ. της ΝΕ Πατρών και
1ος Άνδρας άνω των 50 ετών: ΟΜ Περιφάνης Γ της ΣΑ Πύργου
* Τις απονομές έκανε ο Δημήτρης Παυλίδης της ΝΕ Πατρών.
ΚΟΡΙΤΣΙΑ
Κ20 Μπανιά Ελένη της ΝΕ Πατρών
Κ18 Σιγούρου Αλκ της ΣΑ Πύργου
Κ16 Αθανασοπούλου Ανδριάννα του ΝΟ Καλαμάτας και
Κ14 Φρίτσαλου Κων.να της ΣΑ Πύργου
* Τις απονομές έκανε ο πρόεδρος του ΣΣ Ζακύνθου Ηλίας Σαραντίδης
ΑΓΟΡΙΑ
Κ20 Κόλλιας Ιωάννης της ΝΕ Πατρών
Κ18 Τσότρας Ιωάννης της Ευβοικής ΕΣ
Κ16 Στεφάνου Κωνσταντίνος της ΝΕ Πατρών
* Τις απονομές έκανε ο ΟΜ Πέτρος Διαμαντέας του ΝΟ Καλαμάτας
Κ14 Μακρίδης Δημ της ΣΑ Πύργου
Κ12 Αθανασόπουλος Θεόδωρος του ΝΟ Καλαμάτας
Κ10 Κολλύρης Ανδρέας της ΣΑ Πύργου
* Τις απονομές έκανε ο Παναγιώτης Γιαννούτσος της Ευβοικής ΕΣ
Κ08 Γιαννόπουλος Βασ του ΣΣ Λάρισας
Ενώ ως μικρότερος αθλητής στους αγώνες βραβεύτηκε ο Κρεκουκιώτης Γιώργος 6 ετών της ΣΑ Πύργου, τις απονομές έκανε ο Βασίλης Γιαννόπουλος του ΣΣ Λάρισας
ΓΕΝΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1ος Petritaj Fotjon 9/9 !! του ΟΣ Καλαμάτας
2ος Παυλίδης Δημ 7,5/9 της ΝΕ Πατρών
3ος Καραπιπέρης Αλεξ 7/9 του ΑΣ Προμηθέας Πατρών
4ος Τσίρος Φραγκίσκος Βλ. 6/9 του ΑΣ Παπάγου
5ος Στεφάνου Δημ 6/9 της ΝΕ Πατρών
6ος Λουκόπουλος Παν Αθ. 6/9 της Ευβοικής ΕΣ
Τις απονομές στους νικητές και νικήτριες έκανε ο Διευθυντής Αγώνων Γιώργος Σταθόπουλος.
Τέλος, η ΣΑ Πύργου ευχαριστεί αθλητές/τριες και στους συνοδούς τους για την συμμετοχή τους στους αγώνες.

61 Συνολικές προβολές, 1 Σήμερα

Leave a Reply