ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Σωτήρης Μπουραντώνης προβλέπει «νίκη στις λεπτομέρειες»!

0

ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΣΙΒΑ -ΕΚΤΟΣ ΑΠΡΟΟΠΤΟΥ- ΜΕ ΦΥΤΕΙΑ

Σε έντονους ρυθμούς γίνεται η προετοιμασία του Δωρίου για το Κυριακάτικο, πρώτο εντός έδρας, παιχνίδι για το φετινό πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας κόντρα στην Α.Ο Φυτειάς.

Φιλοδοξώντας να πάρει και το πρώτο τρίποντο της χρονιάς προκειμένου να καλύψει το χαμένο έδαφος, καθώς μέχρι στιγμής έχει λάβει μόλις έναν βαθμό, και να καταφέρει βήμα- βήμα να υλοποιήσει τον στόχο της που είναι η επάνοδος στην Α΄ κατηγορία!

Αυτό άλλωστε τόνισε με δηλώσεις του στην «Φωνή» ο τεχνικός του Δωρίου Σωτήρης Μπουραντώνης επισημαίνοντας ότι «οι προδιαγραφές της ομάδας είναι για άνοδο»!

«Οι παίκτες μου έβγαλαν ψυχικά αποθέματα»

Την δεύτερη αγωνιστική, το Δώριο ήρθε αναδείχθηκε ισόπαλο 2-2 με την Αβία στο γήπεδο του Κορδία. Για την ισόπαλη αναμέτρηση με την Αβία, ο προπονητής του Δωρίου είπε «Το σημαντικό είναι αντίδραση που έβγαλαν οι ποδοσφαιριστές μου, καθώς μείναμε δυο φορές πίσω στο σκόρ. Επίσης, έδειξαν πολλά ψυχικά αποθέματα και ότι αντέχουν, παρά την άσχημη πρεμιέρα που κάναμε με τον Αίαντα».

»Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, δεν δεχθήκαμε μεγάλες φάσεις, μόνο κάποια σουτ εκτός περιοχής δεχθήκαμε, όμως, το γκολ στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα» και πρόσθεσε «Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, είχαμε δύο δοκάρια και κλασικές ευκαιρίες.

Εν τέλει, αξίζαμε κάτι καλύτερο. Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί θα το είχαμε καταφέρει, διότι η ισοφάριση έγινε στο 88ο λεπτό, και θεωρώ πως αν είχε γίνει νωρίτερα, ίσως να είχαμε ελπίδες για την νίκη»

Δύσκολη αποστολή με Φυτειά

Την προσεχή Κυριακή το Δώριο θα φιλοξενήσει την Α.Ο Φυτειά και ο κόουτς κ. Μπουραντώνης επεσήμανε πως το παιχνίδι δεν προβλέπεται εύκολο.

«Η Φυτειά είναι μια καλή ομάδα, νεοφώτιστη, με φιλοδοξίες και έμπειρους παίκτες, θα είναι ένας δύσκολος αγώνας. Θα δουλέψουμε στα “ατού” της και θα προσπαθήσουμε μέσα από καλό ποδόσφαιρο να πάρουμε την νίκη», είπε κρίνοντας πως η αναμέτρηση θα κριθεί στις λεπτομέρειες: «Θα είναι ένα κλειστό παιχνίδι, που θα κριθεί στις λεπτομέρειες, παιχνίδι κέντρου κι όποιος δημιουργήσει ευκαιρίες και τις εκμεταλλευτεί σωστά, θα καταφέρει να πάρει και την νίκη»

Η προσεχής αντίπαλος του Δωρίου, Φυτειά, έφερε κι αυτή ισοπαλία στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής, (1-1) με τον Χανδριναικό.

Από αυτόν τον κυριακάτικο αγώνα, θα απουσιάσει κατά πάσα πιθανότητα ο Ιωάννης Κατσίβας λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, όπως έγινε και το περασμένο Σάββατο με την Αβία, στερώντας για μια ακόμη αγωνιστική τις υπηρεσίες του από τον προπονητή του κ. Μπουραντώνη.