ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εντυπωσίασε και κέρδισε στην ΜΧ1 ο Σουηδός «παγκόσμιος αναβάτης», Eddie Hjortmarker

0

ΑΡΙΣΤΗ Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΜΟΚΑ ΤΟΥ 4ου ΑΓΩΝΑ MOTOCROSS Ν. ΕΛΛΑΔΟΣ

Με 100 συμμετοχές έγινε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε ο 4ος αγώνας του πρωταθλήματος Motocross Νοτίου Ελλάδος, στην άριστα προετοιμασμένη πίστα του Argos Motocross Park.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Με μια αλλαγή στην διαδρομή, από την οποία αφαιρέθηκε ένα κομμάτι, τον αγώνα επέλεξαν 98 έλληνες και 2 ξένοι αναβάτες, μεταξύ των οποίων και ο Σουηδός «παγκόσμιος αναβάτης», Eddie Hjortmarker, ο οποίος εντυπωσίασε τους πάντες με την γρήγορη οδήγηση του στην κατηγορία expert. Οι ξεχωριστές συμμετοχές δεν σταματούν εδώ, αφού στην κατηγορία Open, έτρεξε ο Ελληνοσουηδός Yannis Dimtsas o οποίος επίσης κέρδισε το χειροκρότημα του κόσμου.

Το Σωματείο της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. ως διοργανωτής ανταποκρίθηκε για μια ακόμη φορά με τον καλύτερο τρόπο στις απαιτήσεις διοργάνωσης ενός αγώνα και τυγχάνοντας σημαντικής βοήθειας από τα μέλη του Σωματείου της ΑΟΛΜΟ κατόρθωσαν να κρατήσουν τον πήχη ψηλά, αφού από τη μια το πρόγραμμα τηρήθηκε στο ακέραιο και από την άλλη οι μάχες στο «τερέν» που ήταν πολλές, δυνατές και συναρπαστικές, συνέθεσαν μια εικόνα αντάξια των προσδοκιών.

Στην κατηγορία ΜΧ1 – Expert ξεχώρισαν ο Σουηδός Eddie Hjortmarker και ο Έλληνας Πολυπρωταθλητής Παναγιώτης Κούζης, οι οποίοι έτρεχαν στον δικό τους «τρελό» ρυθμό!!!

Οι τρεις πρώτοι της ΜΧ1 – Expert

1. Μούρκος Κωνσταντίνος με KTM SXF 450 (∆Ι.ΑΘΛΗ.Σ.Η.) 47 β.
  2. Μαμμωνάς Σοφοκλής με HONDA CRF 450 (ΦΙΛ.Μ.A.) 45 β.
  3. Πάσσας Ιωάννης με KAWASAKI KFX 450 (ΜΟΤΟ.ΛΕ.Β.) 42 β.

Οι τρεις πρώτοι της Expert

1. Hjortmarker Eddie με Suzuki RMZ 450, 50 β.
      2. Κουζής Παναγιώτης με Honda CRF 450 (ΦΙ.Α.Μ.), 44 β.
      3. Κόττης Κυριάκος με Honda CRF 450 (Α.Μ.Ο.Εορδαίας), 40 β.

Οι τρεις πρώτοι της ΜΧ2

1. Τομαράς Χρήστος με KTM SXF 250 (Π.Α.ΛΕ.ΜΟΤ) 50 β.
      2. Ξένος Νίκος με KXF 250 (ΑΡΗΣ) 44 β.
      3. Βρεττός Νικόλαος με YAMAHA YZF 250 (Ο.∆.Μ.Α. Αθηνών) 38 β.

Οι τρεις πρώτοι της Open

1. Μπάμπας Βασίλειος με Yamaha YZF 450 (Ο.∆.Μ.Α.ΑΘΗΝ.), 45 β.
      2. Σωτηρόπουλος Νικόλαος με Υαμαηα ΥΖF 450 (Α.Ο.Λ.Μ.Ο.), 44 β.
      3. Νικόλαος Μυλωνίδης με Honda CRF 450 (Ο.∆.Μ.Α.ΑΘΗΝ.), 43 β.

3ος γενικής ο Πασπαλιάρης

της ΛΕΜΟΚΑ στην MX85

Στην κατηγορία MX85 δυο ήταν οι συμμετοχές μεσσηνιακού ενδιαφέροντος. Ο Σωτήρης Πασπαλιάρης έκανε εκπληκτική εμφάνιση στην πίστα του (η πίστα είναι ιδιοκτησίας του πατέρα του!) και τερμάτισε 3ος γενικής.

Ο Καμαρινός Παυλόπουλος είχε καλή παρουσία στο πρώτο σκέλος τερματίζοντας 4ος δείχνοντας μάλιστα πως έχει αρχίσει να εξοικειώνεται τόσο με τη νέα κατηγορία όσο και το μηχανάκι. Ωστόσο στο δεύτερο σκέλος η πτώση που είχε τον καθυστέρησε αρκετά με αποτέλεσμα να μείνει εκτός προβλεπόμενου χρόνου και να τερματίσει στην 9η θέση της γενικής κατάταξης.

Τέλος, οι ιθύνοντες της ΛΕΜΟΚΑ εύχονται περαστικά στον Δημήτρη Φωτόπουλο της Π.Α.ΛΕ.ΜΟΤ, ο οποίος στο πρώτο σκέλος της κατηγορίας Open είχε μια άσχημη πτώση με αποτέλεσμα να μείνει εκτός αγώνα.