ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Κούπα και …τρίποντο για τις γυναίκες του Απόλλωνα!

0

Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΟΥΧΩΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΗΣ ΕΣΠΕΠ •ΕΧΑΣΕ ΣΤΟ ΑΡΓΟΣ Ο ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

Κούπα και …τρίποντο! Μια ημέρα χαράς και υπερηφάνειας για τον Απόλλωνα Καλαμάτας που έδωσε την Κυριακή τον πρώτο εντός έδρας αγώνα της χρονιάς, με αντίπαλο την ομάδα της Παναχαϊκής για την 2η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής Βόλεϊ Γυναικών ΕΣΠΕΠ.

Πριν την έναρξη του αγώνα, από τον αντιπρόεδρο της ΕΣΠΕΠ Βαγγέλη Τρουγκάκο έγινε η απονομή του κυπέλλου στην ομάδα της Καλαμάτας, για την κατάκτηση του τοπικού πρωταθλήματος της αγωνιστής περιόδου 2016 -2017. Αμέσως μετά χαιρετισμό απηύθυνε ο πρόεδρος της ομάδας Κώστας Μπαρμπίτσας, ενώ παρευρέθησαν αθλήτριες της περσινής ομάδας και όλα μαζί τα μέλη της ομάδας, ο προπονητής και τα μέλη του Δ.Σ. πανηγύρισαν τον τίτλο παρουσία αρκετών φίλων του συλλόγου.

apollonas-kalamatas-aponomh-koypas

• Διαιτησία: Χανδρινός – Χριστοδουλόπουλος. Σημειωτής: Βογοπούλου

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Ιωσηφίδη, Βομβύλα, Δεδούση, Νικολακοπούλου, Κοτσώρη, Αντωνοπούλου, Μπούνα ( λ)/ Νιάρχου,Μπελογιάννη, Σάββα, Σκοπελίτη, Μπίτσικα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Γ.Ε. (Κοκόλας Κυριάκος): Κατσίρη Α., Λαγάκη Γ., Παγωμένου Ε., Βαγενά Σ., Μπρούμα Ε. (c), Ζωγοπούλου Α., Μουζακιάρη Μ. (λ) / Ευαγγελάτου Α., Αλατζά Λ., Κανίσογλου Α., Μωραϊτη Σ., Παϊσιου Α.

Έχασε στο Άργος ο Ακρίτας

Την ήττα γνώρισε ο Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ στο Άργος από τον Γ.Σ. ΑΡΓΟΥΣ με 3-0 σετ για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Γυναικών (Η’ Όμιλος). Η ομάδα μας δε βρέθηκε σε καλή μέρα, είχε αρκετά προβλήματα κυρίως στην υποδοχή αλλά και στην επίθεση. Παρόλα αυτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μισά του πρώτου σετ. Στο σημείο αυτό ένα σερί των γηπεδούχων ήταν αρκετό για να γίνει το 1-0. Το δεύτερο χάθηκε σχετικά εύκολα ενώ στο τρίτο σετ βελτιωθήκαμε αισθητά, βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ με 17-20 αλλά η μαχητική τοπική ομάδα, σε συνδυασμό με τις λάθος επιλογές μας στα κρίσιμα σημεία, κατάφερε και το γύρισε με αποτέλεσμα να έρθει το 3-0 και η πρώτη ήττα για το σύλλογό μας. Ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με την Ε.Α.ΠΑΤΡΩΝ την ερχόμενη Κυριακή στις 18:00 για την τρίτη αγωνιστική.

Τα σετ: 25-18 (30′), 25-16 (19′), 25-22 (27′)

akritas-volley

• Διαιτητές: Καραγιαννόπουλος Θ., Διαιτητής: Μπούκουρας Θ. Σημειωτής: Λύγδα Β.

Γ.Σ. ΑΡΓΟΥΣ (Θεοδώρου Αικ.): Φλώρου, Παπασπυροπούλου, Γρίβα, Ζαγκαράκη, Καραμούντζου (c), Κλάδη, Μαστοράκη (λ)/ Μπουρή, Ντούλια, Κωστοπούλου, Ξάνθη, Τσιλιμίκγρα

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Ντάκουρης Παναγιώτης): Μπεσή Εβελίνα, Μάτα Κλέα, Κουκούτση Ευτέρπη, Ορφανέα Αφροδίτη (c), Βαμβακούση Όλγα, Μαθιουδάκη Νίκη, Καπλάνη Θεοδώρα (λ)/ Πανταζοπούλου Νάνσυ, Κατσόγιαννη Μελίνα, Μπότη Καλλιρόη, Λίκα Αγγελική (λ), Μπουζέα Ιωάννα.

Αποτελέσματα – Βαθμολογία

– επόμενη αγωνιστική

Όλες οι γηπεδούχες ομάδες πήραν το ροζ φύλλο και τη νίκη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής γυναικών της ΕΣΠΕΠ. Πιο αναλυτικά: