ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η ΚΟΥΠΑ ΒΑΦΤΗΚΕ ΣΤΑ «ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΑ»!

0

Η «Καλαμάτα» Κυπελλούχος Μεσσηνίας 2017-18 2-1 με ανατροπή τον μαχητικό Πάμισο Μεσσήνης

Η κούπα βάφτηκε για δεύτερη συνεχή χρονιά στα «γαλανόλευκα»! Περίπου 500 φίλοι του μεσσηνιακού ποδοσφαίρου βρέθηκαν χθες στο δημοτικό στάδιο της Καλαμάτας για να παρακολουθήσουν τελικό Κυπέλλου μετά από μια δεκαετία και παραπάνω στο εν λόγω γήπεδο. Όλοι μαζί γιόρτασαν την κατάκτηση του τίτλου από την «Καλαμάτα», με τον Αλέξανδρο Ερέκι να σώζει την παρτίδα στην παράταση κάνοντας φοβερή ανατροπή μετά το ισόπαλο 1-1 της κανονικής διάρκειαςμΗ «Καλαματα» Κυπελλούχος Μεσσηνίας 2017-18 2-1 με ανατροπή τον μαχητικό Πάμισο Μεσσήνης
Να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του επίτιμου προέδρου της «Καλαμάτας» Λυκούργου Γαϊτανάρου.
Φάσεις – γκολ
11′ κόρνερ του Ηλία Ηλιόπουλου στο οριζόντιο δοκάρι
24΄ σουτ του Λαθύρη μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Γκόμες
26′ φάουλ Ρονκάτο, την κεφαλιά του Αθανασόπουλου μπλόκαρε ο Αντωνόπουλος
30′ δυνατό σουτ του Κάνιστρα από το ύψος της περιοχής απέκρουσε ο Γκόμες
40΄ σουτ του Ρονκάτο απομάκρυνε πάνω στη γραμμή ο Αριστομενόπουλος, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έβγαλε τη μπάλα από την περιοχή, όμως οι παίκτες της «Καλαμάτας» είπαν πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή αλλά ο διαιτητής υπέδειξε τη συνέχεια του ματς
50′ γκολ σε σουτ στην κίνηση του Ηλιόπουλου, μετά από σέντρα του Αριστομενόπουλου, έκανε το 1-0 για τον Πάμισο δίνοντάς του προβάδισμα για τον τίτλο
66′ φάουλ του Ηλιόπουλου στον Τορεζάνι, ο διαιτητής δεν έδειξε κάρτα
73′ σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου απέκρουσε ο Αντωνόπουλος, ο Σαραντόπουλος γύρισε δεξιά και ο Τορεζάνι από τα τέσσερα μέτρα σούταρε αλλά ψηλά άουτ
86′ με κεφαλιά ο Σαραντόπουλος, μετά από κόρνερ του Ρονκάτο, ισοφάρισε 1-1 για την «Καλαμάτα»
90΄ το ματς τελείωσε ισόπαλο 1-1 και όλα κρίθηκα στην παράταση
91΄ με δεύτερη κίτρινη κίτρα αποβλήθηκε ο Ρονκάτο της «Καλαμάτας»
100΄ σουτ του Καντούτση κόντραρε ο Μπίσα
101′ με σουτ του Ερέκι η «Καλαμάτα» κέρδισε τον τίτλο με 2-1
● Διαιτησία: Ψηλοπαναγιώτης, Αδαμόπουλος, Καρβούνης.
4ος διαιτητής: Πλακογιάννης.
ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Αντωνόπουλος, Αριστομενόπουλος, Σταματελόπουλος, Μπαστακός, Κατσιβαρδέας, Μωράκης, Κάνιστρας, Λαθύρης, Τσουλάκος, Ηλιόπουλος, Μπίσα.
Αναπληρωματικοί: Καραγιάννης, Βέλλης, Παπαδόπουλος, Αλεξόπουλος, Φιλόπουλος, Μπερερής, Καραπετιάν.
«ΚΑΛΑΜΑΤΑ»: Γκόμες, Καλογερόπουλος, Παπουτσογιαννόπουλος, Καντούτσης, Ερέκι, Τορεζάνι, Ρονκάτο, Σαραντόπουλος, Αθανασόπουλος, Γκαζούκας, Ζαχαρόπουλος.
Αναπληρωματικοί: Βικιλάντε, Μερκούρης, Νινιός, Κανελλόπουλος, Μπεσσής, Τσιγαρίδης, Ντε Νίκολο.