fbpx

Στα play off της Β’ φάσης οι ΝΟ Καλαμάτας και ΝΕ Πατρών, στα play out Άργης Καλαμάτας και Επειός Ήλιδας

0

Η ΝΕ Πατρών και ο ΝΟ Καλαμάτας, που αναδείχθηκαν στην 1η και 2η θέση του Α΄ Ομίλου Πελοποννήσου, είναι οι δύο ομάδες που συμπληρώνουν το παζλ των 12 που προκρίνονται στα πλέι οφ της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (και θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στην τελική φάση Ανόδου) και φυσικά εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία.
Να σημειωθεί πως ο ΝΟΚ ευνοείται στην ισοβαθμία στους 10 βαθμούς με τον Επειό. Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί πως ο ΝΟ Καλαμάτας αγωνιζόμενος στον δύσκολο όμιλο της Πάτρας και αντιμετωπίζοντας σωρεία τραυματισμών και στους δύο γύρους, κατάφερε να κατακτήσει την 2η θέση και να πάρει την πρόκριση χάρη στην κατάθεση ψυχής των αθλητών του μέσα στο νερό και την σωστή καθοδήγηση του τεχνικού επιτελείου και βεβαίως τη στήριξη των εφόρων του τμήματος.
Στον αντίποδα, ο Επειός Ήλιδας, που έμεινε τελικά 3ος, αλλά και ο Άργης Καλαμάτας (4ος, χωρίς βαθμό) θα πάνε στα play out για να διεκδικήσουν εκεί την παραμονή τους στην κατηγορία.
Η Β’ Φάση θα διεξαχθεί στις 18-20 Μαΐου!

Η ομάδα του ΝΟΚ

Η ομάδα του ΝΟΚ

● Τα αποτελέσματα των τριών αγωνιστικών:
1η αγωνιστική
Άργης Καλαμάτας – Επειός Ήλιδας 8-15
ΝΟ Καλαμάτας – ΝΕ Πατρών 5-8
2η αγωνιστική
Άργης Καλαμάτας – ΝΕ Πατρών 1-16
ΝΟ Καλαμάτας – Επειός Ήλιδας 9-9
3η αγωνιστική
ΝΟ Καλαμάτας – Άργης Καλαμάτας 13-8
Επειός Ήλιδας – ΝΕ Πατρών 4-11

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΝΕ Πατρών 15
2. ΝΟ Καλαμάτας 10
…………………………..
3. Επειός Ήλιδας 10
4. Άργης Καλαμάτας 0
Σ.Σ.: Ο ΝΟ Καλαμάτας ευνοείται στην ισοβαθμία με τον Επειό Ήλιδας επειδή έχει μια νίκη (στον πρώτο γύρο) και μια ισοπαλία (3η αγωνιστική β΄ γύρου) στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Οι 12 ομάδες που προκρίθηκαν στα play off
ΝΟ Καλαμάτας, ΝΕ Πατρών (Α’ Όμιλος Πελοποννήσου)
Δελφίνια Μεταμόρφωσης, ΝΟ Ιτέας (Β’ Όμιλος Πελοποννήσου)
ΟΥΚ Βόλου, ΝΕ Λάρισας (Όμιλος Θεσσαλίας)
ΑΟΝΣ Μίλων, ΠΕΚΕ Βροντάδου (Όμιλος Αττικής – Νησιών Αιγαίου)
ΠΑΣ Φοίβος, ΧΑΝΘ (Όμιλος Θεσσαλονίκης, Κέρκυρας)
ΝΟ Ρεθύμνου και Τρίαινα Βούλας (Όμιλος Κρήτης – Αττικής)

Οι 12 ομάδες που πάνε στα play out
Άργης Καλαμάτας, Επειός Ήλιδας (Α’ Όμιλος Πελοποννήσου)
ΝΟ Ναυπλίου, ΟΠΑΘΑ Πατρών (Β’ Όμιλος Πελοποννήσου)
ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΝΕ Λαμίας (Όμιλος Θεσσαλίας)
ΝΟ Σύρου, Τρίτων Αμαρουσίου (Όμιλος Αττικής-Νησιών Αιγαίου)
ΝΑΟ Κέρκυρας, ΑΠΣ Οξυγόνο (Όμιλος Θεσσαλονίκης, Ιονίων Νήσων)
ΝΟ Αγίου Νικολάου, Ολυμπιάδα Πετρούπολης (Όμιλος Κρήτης-Αττικής)

Share.