55 μετάλλια για την αγωνιστική ομάδα του ΝΟΚ στους Χειμερινούς Αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών

0

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ «ΔΕΛΦΙΝΙΩΝ» ΤΗΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ & Ν.ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

 

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις τα «δελφίνια» των τμημάτων κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας «Ο Ποσειδών» εν όψει του “Χειμερινού Κύκλου” πετυχαίνοντας μάλιστα σημαντικές διακρίσεις.

Η προαγωνιστική ομάδα συμμετείχε στους Περιφερειακούς Αγώνες Πελοποννήσου και Νοτίων Ιονίων Νήσων, ενώ η αγωνιστική ομάδα συμμετείχε στους Χειμερινούς Αγώνες Κατηγοριών Νοτίου Ελλάδος και στους Πανελλήνιους Αγώνες Ανδρών – Γυναικών.

NOK 3

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του Ν.Ο.Κ. στους Χειμερινούς Αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών που έγινε στο Κλειστό Κολυμβητήριο της Πάτρας στις 9/2. Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε συνολικά με 33 κολυμβητές -τριες κατακτώντας συνολικά 55 μετάλλια (20 χρυσά – 21 αργυρά – 14 χάλκινα), πετυχαίνοντας εξαιρετικές επιδόσεις και νέα ατομικά ρεκόρ σε πολλά από τα αγωνίσματα που συμμετείχαν. Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

ΑΓΟΡΙΑ – ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (γεν. 2007)

  • Κούρος Βασίλειος: 1ος στα 50 μ. Ύπτιο με 36΄΄13, 1ος στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄10΄΄10, 1ος στα 200 μ. Ύπτιο με 2΄48΄΄99.
  • Σγάντζος Ιωάννης: 1ος στα 200 μ. Ελεύθερο με 2΄33΄΄00, 1ος στα 50 μ. Πεταλούδα με35΄΄54, 2ος στα 100 μ. Πεταλούδα με 1΄29΄΄10.
  • Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος: 1ος στα 50 μ. Ελεύθερο με 31΄΄62, 2ος στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄12΄΄13, 4ος στα 200 μ. Ελεύθερο με 2΄39΄΄07
  • Μιχαλόπουλος Αθανάσιος: 8ος στα 50 μ. Ελεύθερο με 36΄΄51, 8ος στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄21΄΄47, 6ος στα 400 μ. Ελεύθερο με 6΄20΄΄54
  • Μάλαμας Ευστάθιος: 6ος στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄16΄΄54, 4ος στα 400 μ. Ελεύθερο με 5΄50΄΄53, 2ος στα 800 μ. Ελεύθερο με 12΄08΄΄83
  • Τσιχριτζής Παντελής: 6ος στα 50 μ. Πρόσθιο με 47΄΄45, 5ος στα 100 μ. Πρόσθιο με 1΄41΄΄87, 5ος στα 200 μ. Πρόσθιο με 3΄32΄΄72.
  • 1η θέση στα 4Χ100 μ. Ελεύθερο με 4΄46΄΄02 (Σγάντζος Ιωάννης, Μάλαμας Ευστάθιος, Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος, Κούρος Βασίλειος)
  • 2η θέση στα 4Χ100ΜΟ με 5΄37΄΄82 (Κούρος Βασίλειος, Τσιχριτζής Παντελής, Σγάντζος Ιωάννης, Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος)
  • Τζώρτζη – Πάλλη Ιωάννα: 4η στα 200 μ. Ελεύθερο με 3΄02΄΄17, 5η στα 400 μ. Ελεύθερο με 6΄23΄΄37, 5η στα 50 μ. Πεταλούδα με 48΄΄48
  • Σουλεϊμέζη Φωτεινή: 8η στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄33΄΄45, 3η στα 50 Ύπτιο με 50΄΄90, 8η στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄51΄΄32.
  • Σωτηροπούλου Ελένη: 9η στα 50 μ. Ελεύθερο με 40΄΄22, 6η στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄26΄΄56, 7η στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄47΄΄06
  • Μαρούλη Βαλεσία: 3η στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄23΄΄12, 2η στα 200 μ. Ύπτιο με 2΄56΄΄41, 4η στα 50 μ. Πεταλούδα με 38΄΄75
  • 3η θέση στα 4Χ100 μ. Ελεύθερο με 5΄51΄΄78 (Μαρούλη Βαλεσία, Σωτηροπούλου Ελένη, Σουλεϊμέζη Φωτεινή, Τζώρτζη-Πάλλη Ιωάννα)

ΑΓΟΡΙΑ – ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (γεν. 2008)

  • Σπυρόπουλος Αριστείδης: 3ος στα 200 μ. Ελεύθερο με 2΄41΄΄59, 2ος στα 400 μ. Ελεύθερο με 5΄35΄΄78, 1ος στα 50 Ύπτιο με 41΄΄66
  • Φράγκος Κων/νος: 6ος στα 50 Ύπτιο με 43΄΄45, 1ος στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄32΄΄14, 1ος στα 200 μ. Ύπτιο με 3΄18΄΄88
  • Κούμανης Βασίλειος: 10ος στα 50 Ύπτιο με 51΄΄42, 7ος στα 50 μ. Πρόσθιο με 56΄΄17, 5ος στα 100 μ. Πρόσθιο με 1΄55΄΄10
  • Κλεφτόγιαννης Λυκούργος: 2ος στα 50 μ. Πρόσθιο με 47΄΄03, 2ος στα 100 μ. Πρόσθιο με 1΄41΄΄69, 1ος στα 200 μ. Πρόσθιο με 3΄33΄΄58
  • 3η θέση στα 4Χ100 μ. Ελεύθερο με 5΄40΄΄22 (Σπυρόπουλος Αριστείδης, Φράγκος Κων/νος, Κούμανης Βασίλειος, Κλεφτόγιαννης Λυκούργος)
  • 2η θέση στα 4Χ100ΜΟ με 6΄23΄΄41 (Φράγκος Κων/νος, Κλεφτόγιαννης Λυκούργος, Σπυρόπουλος Αριστείδης, Κούμανης Βασίλειος)
  • Σκουράκη Κων/να: 6η στα 50 μ. Ελεύθερο με 37΄΄63, 2η στα 50 μ. Ύπτιο με 44΄΄99, 5η στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄36΄΄36
  • Φραγκούλη Μαρία – Σοφία: 4η στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄18΄΄48, 2η στα 50 μ. Πεταλούδα με 40΄΄74, 1η στα 100 μ. Πεταλούδα με 1΄42΄΄12
  • Μπαρμπίτσα Αθηνά: 13η στα 50 μ. Ελεύθερο με 43΄΄04, 5η στα 50 Ύπτιο με 50΄΄32, 11η στα 50 μ. Πρόσθιο με 1΄02΄΄77
  • Τσαλίκη Ολυμπία: 3η στα 200 μ. Ελεύθερο με 3΄02΄΄41, 3η στα 400 μ. Ελεύθερο με 6΄26΄΄26, 6η στα 50 μ. Πεταλούδα με 49΄΄26
  • 2η θέση στα 4Χ100 μ. Ελεύθερο με 5΄59΄΄31 (Σκουράκη Κων/να, Τσαλίκη Ολυμπία, Μπαρμπίτσα Αθηνά, Φραγκούλη Μαρία – Σοφία)
  • ¸2η θέση στα 4Χ100ΜΟ με 6΄51΄΄46 (Σκουράκη Κων/να, Τσαλίκη Ολυμπία, Φραγκούλη Μαρία – Σοφία, Μπαρμπίτσα Αθηνά)
    • NOK 1

ΑΓΟΡΙΑ – ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (γεν. 2009)

  • Τζοβάρας Νικόλαος: 1ος στα 50 μ. Ελεύθερο με 37΄΄09, 8ος στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄27΄΄91
  • Πατριαρχέας Δημήτριος: 2ος στα 50 μ. Ύπτιο με 44΄΄88, 4ος στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄38΄΄13
  • Πουλέτης Παναγιώτης: 3ος στα 50 μ. Ελεύθερο με 36΄΄19, 2ος στα 200 μ. Ελεύθερο με 2΄58΄΄22
  • Κουρέας Βασίλειος: 2ος στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄23΄΄11, 2ος στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄36΄΄95
  • Σγάντζος Αλέξανδρος: 1ος στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄35΄΄03, 2ος στα 50 μ. Πεταλούδα με 41΄΄76
  • Τσετσέκος Γεώργιος: 2ος στα 50 μ. Πρόσθιο με 52΄΄51, 1ος στα 100 μ. Πρόσθιο με 1΄56΄΄80
  • Ζερβάκης Θεόδωρος: 10ος στα 50 μ. Ελεύθερο με 44΄΄98, 3ος στα 50 μ. Ύπτιο με 49΄΄99
  • 1η θέση στα 4Χ50 μ. Ελεύθερο με 2΄31΄΄34 (Σγάντζος Αλέξανδρος , Πουλέτης Παναγιώτης, Πατριαρχέας Δημήτριος, Κουρέας Βασίλειος)
  • 1η θέση στα 4Χ50ΜΟ με 2΄56΄΄15 (Πατριαρχέας Δημήτριος, Κουρέας Βασίλειος, Σγάντζος Αλέξανδρος, Πουλέτης Παναγιώτης)
  • Μητροπούλου Ευαγγελία: 1η στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄22΄΄43, 1η στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄34΄΄03

ΑΓΟΡΙΑ – ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (γεν. 2010)

  • Μπούνας Κων/νος: 1ος στα 50 μ. Ελεύθερο με 41΄΄01, 1ος στα 50 Ύπτιο με 46΄΄81
  • Λαγοπάτης Γεώργιος: 3ος στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄34΄΄65, 6ος στα 50 μ. Πρόσθιο με 56΄΄16
  • Δημητρακόπουλος Γεώργιος: 5ος στα 50 μ. Ελεύθερο με 43΄΄83, 1ος στα 50 μ. Πεταλούδα με 58΄΄71
  • Σκούντζου Σπυριδούλα: 4η στα 50 μ. Ελεύθερο με 43΄΄14, 3η στα 50 Ύπτιο με 49΄΄20
  • Φραγκούλη Αργυρώ: 5η στα 50 μ. Ελεύθερο με 43΄΄61, 3η στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄38΄΄28
  • Βασιλάκη Αντωνία: 3η στα 50 μ. Πεταλούδα με 1΄02΄΄09, 5η στα 50 μ. Πρόσθιο με 1΄01΄΄73
  • Φράγκου Αναστασία: 7η στα 50 μ. Ύπτιο με 52΄΄66, 6η στα 50 μ. Πρόσθιο με 1΄02΄΄60
  • Γκότση Δήμητρα-Αριάδνη: 10η στα 50 μ. Ύπτιο με 57΄΄31, 7η στα 50 μ. Πρόσθιο με 1΄06΄΄63
  • 2η θέση στα 4Χ50 μ. Ελεύθερο με 3΄04΄΄66 (Φραγκούλη Αργυρώ, Βασιλάκη Αντωνία, Γκότση Δήμητρα – Αριάδνη, Σκούντζου Σπυριδούλα)
  • 2η θέση στα 4Χ50ΜΟ με 3΄33΄΄33 (Φραγκούλη Αργυρώ, Φράγκου Αναστασία, Βασιλάκη Αντωνία, Σκούντζου Σπυριδούλα)

NOK 5

6 μετάλλια στους Χειμερινούς Ν. Ελλάδος

Στους Χειμερινούς Αγώνες Νοτίου Ελλάδος που έγιναν στην Αθήνα, ο Ν.Ο. Καλαμάτας συμμετείχε με δέκα κολυμβητές /τριες που είχαν εξασφαλίσει τα όρια συμμετοχής στους αγώνες. Οι Βασιλική Λαπιώτη και Γιώργος Τσάκαλης παρότι είχαν πιάσει τα όρια ωστόσο δεν συμμετείχαν λόγω σχολικών υποχρεώσεων. Οι αγώνες ξεκίνησαν 15-17/2 για τις κατηγορίες Παμπαίδων – Παγκορασίδων ΑΒ και συνεχίστηκαν 22-24/2 για τους Έφηβους – Νεάνιδες και Παίδες – Κορασίδες. Οι κολυμβητές -τριες του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας πήραν μέρος σε 27 αγωνίσματα και σε 12 από αυτά ήταν στην πρώτη οκτάδα των αγωνισμάτων τους κατακτώντας 6 μετάλλια (1 χρυσό, 1 αργυρό και 4 χάλκινα). Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Παγκορασίδες Β (γεν.2006)

  • Μαρκοπούλου Γεωργία: 15η στα 50 μ. Ελεύθερο με 30΄΄94, 19η στα 50 μ. Ύπτιο με 36΄΄72, 12η στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄17΄΄90
  • Δρακοπούλου Λευκή-Μαρία: 29η στα 50 μ. Πρόσθιο με 42΄΄22

Παγκορασίδων Α (γεν.2005)

  • Χάππα Αναστασία: 6η στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄02΄΄58, 3η στα 50 μ. Ύπτιο με 32΄΄88, 4η στα 50 μ. Πεταλούδα με 30΄΄45
  • Λαπιώτη Αγάπη – Ελπίδα: 26η στα 100 μ. Ελεύθερο με 1΄08΄΄06, 12η στα 50 μ. Πεταλούδα με 32΄΄50, 10η στα 100 μ. Πεταλούδα με 1΄14΄΄83
  • Γεωργακοπούλου Βασιλική: 31η στα 50 μ. Ύπτιο με 37΄΄62, 22η στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄20΄΄17

Παμπαίδων Α (γεν.2005)

  • Μακρέας Βασίλειος: 7ος στα 50 μ. Ύπτιο με 32΄΄57, 7ος στα 100 μ. Ύπτιο με 1΄09΄΄97, 13ος στα 200 μ. Ύπτιο με 2΄30΄΄31

Παίδων (γεν.2003-2004)

  • Χρυσομάλλης Μάριος-Παναγιώτης (2004): 2ος στα 50 μ. Ελεύθερο με 25΄΄01, 6ος στα 100 μ. Ελεύθερο με 56΄΄05, 3ος στα 50 μ. Πεταλούδα με 26΄΄44
  • Χάππας Παναγιώτης: 14ος στα 50 μ. Πρόσθιο με 33΄΄25, 17ος στα 100 μ. Πρόσθιο με 1΄12΄΄29, 20ος στα 200 μ. Πρόσθιο με 2΄41΄΄24

Εφήβων (γεν. 2001-2002)

  • Αγγουράς Ιωάννης (2002): 25ος στα 50 μ. Ελεύθερο με 26΄΄14, 14ος στα 50 μ. Πεταλούδα με 27΄΄78, 6ος στα 200ΜΑ με 2΄20΄΄85

Νεανίδων (γεν. 2001-2002)

  • Σκιαδοπούλου Όλγα (2002): 3η στα 50 μ. Πεταλούδα με 29΄΄51, 3η στα 100 μ. Πεταλούδα με 1΄06΄΄50, 1η στα 200ΜΑ με 2΄27΄΄81

 NOK 2- kolaz

Μόνο με Σκιαδοπούλου στους

Πανελλήνιους Χειμερινούς Αγώνες Α/Γ

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον Χειμερινό κύκλο ολοκληρώθηκαν με τους Πανελλήνιους Χειμερινούς Αγώνες Ανδρών-Γυναικών που διεξήχθησαν επίσης στην Αθήνα, στις εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ, όπου τα όρια είχαν εξασφαλίσει οι Βασιλική Λαπιώτη, Όλγα Σκιαδοπούλου και Μάριος – Παναγιώτης Χρυσομάλλης. Στους αγώνες συμμετείχε μόνο η Όλγα Σκιαδοπούλου, η οποία αξίζει να σημειωθεί πως για περίπου δύο μήνες ταλαιπωρήθηκε από ιογενή λοίμωξη, κάτι που επηρέασε σημαντικά την προετοιμασία της για τους Χειμερινούς Αγώνες. Τα αποτελέσματα της κολυμβήτριας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας ήταν τα εξής: 50 μ. Πεταλούδα  29΄΄69 16η, 100 μ. Πεταλούδα  1΄06΄΄81 22η, 200ΜΑ 2΄28΄΄05 13η.

 

 

Share.