Δυο χάλκινα μετάλλια στο Διεθνές Τουρνουά στο Samokov  για τον ΑΣ Τζούντο Καλαμάτας

0

Ιδανική εμφάνιση στον πρώτο τους διεθνή αγώνα πραγματοποίησαν οι τζουντόκα του Αθλητικού Συλλόγου Τζούντο Καλαμάτας. Στο Διεθνές Τουρνουά Judo που έγινε στις 4-5 Μαΐου στο Samokov της Βουλγαρίας, συμμετείχαν τέσσερις καλαματιανοί αθλητές και αθλήτριες πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις με αποκορύφωμα την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στην κατηγορία U18 για τις Βασιλική Μαρκάκη και Αθανασία Πουλοπούλου. Την 4η θέση κατέκτησαν στην κατηγορία U8 ο Τάσος Πουλόπουλος, στην κατηγορία U12 ο Γιώργος Καραϊσκος και στην U15 οι Βασιλική Μαρκάκη  και Αθανασία Πουλοπούλου.

judo 1

«Ήταν ένα τουρνουά υψηλού επιπέδου και απαιτήσεων. Οι αθλητές μας παρότι συμμετείχαν για πρώτη φορά σε αγώνες του εξωτερικού, κατάφεραν να διακριθούν. Την πρώτη ημέρα των αγώνων η Βασιλική Μαρκάκη και η Αθανασία Πουλοπούλου στην U15 έφτασαν και οι δύο στον μικρό τελικό αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν. Το ίδιο αποτέλεσμα είχαν επίσης ο Τάσος Πουλόπουλος στην U10 και Γιώργος Καραϊσκος στην U12, αν κι έκαναν και αυτοί αρκετές νίκες , έχασαν στον τελικό για το χάλκινο μετάλλιο. Την δεύτερη ημέρα των αγώνων οι Βασιλική Μαρκάκη και Αθανασία Πουλοπούλου δοκίμασαν να αγωνισθούν στην κατηγορία U18 δηλαδή Νεάνιδες έως 18 ετών, όπου έφτασαν στον τελικό για την 3η θέση και κέρδισαν τις Βουλγάρες ανεβαίνοντας στο βάθρο των χάλκινων μεταλλίων», δήλωσε ο προπονητής Judo – Ju jitsu, Παναγιώτης Μαρκάκης.

Οι προπονήσεις συνεχίζονται με εντατικό ρυθμό έως και τον Ιούλιο  εν όψει αγώνων και προπονητικών camp που ξεκινούν από το τέλος Αυγούστου σε Ελλάδα και Εξωτερικό.