Επιτυχώς έπεσε η αυλαία των σκακιστικών τουρνουά της Ακαδημίας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας

0

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΩΝ ΤΕΣΣΕΡΩΝ ΤΟΥΡΝΟΥΑ PUL

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου τα τέσσερα τουρνουά pul που διοργάνωσε στις εγκαταστάσεις της η Ακαδημία σκάκι του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας.

Μετά από επτά γύρους αγώνων για τα τρία και εννέα γύρους αγώνων για το τέταρτο τ’ αποτελέσματα του τελευταίου γύρου έχουν ως εξής:

Η τελική κατάταξη ανά τουρνουά είναι η παρακάτω:

• Στο τουρνουά Φροντιστήριο Μ.Ε. Τσιάλας την πρώτη θέση κέρδισε ο νεαρός Γεώργιος Κορμάς με 6 βαθμούς , δεύτερος στην τελική βαθμολογία ήταν ο Χρόνης Περράκης με 5.5 βαθμούς και τρίτος ο Πέτρος Διαμαντέας με 5 βαθμούς.
  • Νικητής στο τουρνουά βιβλιοπωλείο ¨ ΒΙΒΛΙΟΠΟΛΙΣ¨ μετά από 7 αγώνες ήταν ο Θοδωρής Τσεκούρας με 7 βαθμούς , ακολούθησαν οι Λούκα Μαριάνθη και Δαμιανός Διασάκος με 4 βαθμούς κερδίζοντας τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.
  • Στο τουρνουά Ζαχαροπλαστείο ¨ Απόλαυση¨ οι νικητές ήταν οι Δραγώνας Γεώργιος με 6 βαθμούς , Βέκκος Χρήστος με 5.5 ενώ στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν οι Ηλιάνα Κατερινοπούλου και Κωνσταντης Κατσαρέας με 4 βαθμούς.
  • Στο τέταρτο τουρνουά, αποστακτήριο αιθέριων ελαίων NATURAL DROPS , διεξήχθησαν 9 γύροι με νικητή τον Ιωάννη Χειλά με 8 βαθμούς, το αργυρό μετάλλιο κέρδισε ο Κωνσταντής Κατερινόπουλος που συγκέντρωσε 7 βαθμούς και στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν οι Σταμάτης Δραγώνας , Αναστασία Σπυροπούλου και Νικόλας Κατερινόπουλος με 6 βαθμούς ο καθένας τους.
  • Όλοι οι αθλητές που συμμετείχαν είχαν την ευκαιρία να προπονηθούν και να εφαρμόσουν κάθε νέα γνώση που είχαν αποκτήσει και έτσι να την κάνουν δική τους. Τώρα πια είναι έτοιμοι να προχωρήσουν σε κάτι διαφορετικό και ίσως πιο ενδιαφέρον. Να αυξήσουν τις σκακιστικές τους γνώσεις και σε επόμενα τουρνουά και τις αγωνιστικές τους εμπειρίες.

Χθες το απόγευμα διεξήχθη στις εγκαταστάσεις της Ακαδημίας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας το τουρνουά plits «ΕΠΑΘΛΟΝ» με ελβετικό σύστημα 7 ή 9 γύρων και μετά την λήξη του τουρνουά «ΕΠΑΘΛΟΝ» ακολούθησε η τελετή λήξης και απονομή επάθλων και για τα πέντε τουρνουά. Μ’ αυτά τα τουρνουά αποχαιρέτησαν αγωνιστικά οι σκακιστές το 2018.

Η έφορος εκφράζει ένα μεγάλο ευχαριστώ στους χορηγούς των πρωταθλημάτων και στα Μ.Μ.Ε. για την υποστήριξή τους και συγχαίρει όλους τους αθλητές, το επικεφαλής διαιτητή καθώς και τους γονείς για την συνεργασία τους.