Κυπελλούχος Μεσσηνίας 2019 η “Μαύρη Θύελλα”, κέρδισε 5-1 τον Απόλλωνα Καλαμάτας

0

Την πρώτη κούπα της χρονιάς σήκωσαν το απόγευμα της τετάρτης οι ποδοσφαιριστές της «Μαύρης Θύελλας» που στον τελικό Κυπέλλου Μεσσηνίας κέρδισαν με το ευρύ 5-1 τον φετινό συνδιεκδικητή, Απόλλωνα Καλαμάτας.

Η ομάδα της «Καλαμάτας» παρουσιάστηκε στο γήπεδο και αγωνίστηκε με μαύρη εμφάνιση και μαύρα περιβραχιόνια, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη της μητέρας του Γιάννη Χριστόπουλου.

Η «Καλαμάτα» κέρδισε χάρη στα γκολ του εξαιρετικού Ρόνι Κάρλος που σκόραρε δις και των Ζελέκου, Πινδώνη και Λαθύρη.

Ενώ το γκολ της τιμής για τον Απόλλωνα πέτυχε ο Μπάκας, με το οποίο μάλιστα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο πρώτο 3λεπτο του αγώνα.

Το φιλμ του αγώνα

3΄ το 1-0 υπέρ του Απόλλωνα έκανε ο Μπάκας, μετά από σέντρα του Τσουλάκου

14΄ ανατροπή Ζελέκου από τον Καραχάλιο, ο ρέφερι έδωσε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ρόνι Κάρλος κάνοντας το 1-1

25΄ σου του Ρόνι Κάρλος από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-2

35΄σέντρα Ζελέκου, ο Λαθύρης σούταρε ψηλά άουτ

40΄ σέντρα του Ρόνι Κάρλος στον Ζελέκου που με κεφαλιά πέτυχε το 1-3

54΄ πάσα Λαθύρη στον Πέριτς, ο τελευταίος σέντραρε στον Πινδώνη που με κεφαλιά αύξησε το σκορ σε 1-4.

60′ ο Πέριτς πάσαρε στον Λαθύρη, κι ο τελευταίος έκανε με πλασέ το τελικό 1-5

90′ το κάθετο δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα πέτυχε ο Κάρλος

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιακουμής, Κακαλής, Καραχάλιος, Παχής, Παχής, Περιβολάρης, Κουντάνης, Τσουλάκος, Τρικουράκης (46΄Βασιλόπουλος), Αλεξόπουλος (88′ Τσούκλερης), Στραβάκος (65′ Παπαγιαννόπουλος), Μπάκας (83′ Κανιώρος).

«ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Βούρας, Τάμπας, Φουάσης, Βοσκόπουλος (77′ Μπίζος), Αλιατίδης, Ζελέκου(77′ Αθανασόπουλος), Πέριτς (66′ Γκελγκέρια), Πινδώνης (70′ Αντωνιάδης), Λαθύρης, Ρόνι Κάρλος, Χίλγκεν.