fbpx

Ο Γεωργαντάς κατέκτησε τον τίτλο στην ΜΧ2, νίκη και τίτλος στην ΜΧ2Τ για τον Σάγμαλη

0
  • 3ος Ο ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΣΑΓΚΛΑΣ ΤΗΣ ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. ΣΤΗΝ SENIOR ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ

• ΝΙΚΗΤΕΣ ΣΚΥΒΑΛΟΣ (ΟΡΕΝ), ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ (SENIOR) ΚΑΙ MILEV (QUAD) ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ΚΟΥΖΗΣ ΣΤΗΝ MX1

MOTOCROSS xristopoylos

Απόλυτος νικητής ο Γεωργαντάς στην ΜΧ2, διπλή νίκη για Κουζή στην MX1, 3ος ο Νικόλαος Τσάγκλας της ΛΕΜΟΚΑ στην Senior στη Μεγαλόπολη στον 6ο κατά σειρά αγώνα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Motocross που διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο από το σωματείο Α.Λ.Μ.Α., με τις συμμετοχές να αγγίζουν τις 94!

Ο καιρός στην Μεγαλόπολη μπορεί να μην ήταν σύμμαχος, αφού η έντονη ζέστη ταλαιπώρησε αρκετά αναβάτες και θεατές, παρόλα αυτά ο ενθουσιασμός όλων ήταν αμείωτος και το θέαμα όπως πάντα συναρπαστικό!!

MOTOCROSS APONOMH

Πρώτος ο Γεωργαντάς,

εγκατέλειψε ο Σπύρης

Στην ΜΧ2 όπου όπως πάντα οι μάχες έχουν μεγάλο σασπένς… Νικητής ο Αλέξανδρος Γεωργαντάς. Τερματίζοντας πρώτος και στα δύο σκέλη Ο αναβάτης της Μ.Α.Ο.Κ. κατακτώντας μαθηματικά τον πρώτο του τίτλο! Δεύτερος ο Παναγιώτης Παπίλας της Α.Μ.Λ.Ε.Χ. Α.Σ. και τρίτος ο Φραγκίσκος Ζούνης του Ικάρου Ρόδου.

Στον αντίποδα, ο καλαματιανός Γιώργος Σπύρης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Ο αναβάτης της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. αναγκάστηκε να εγκαταλείψει στο πρώτο σκέλος, ενώ στο δεύτερο κατέλαβε την 16η θέση.

MOTOCROSS MEGALOPOLH 1

Ο Κουζής κέρδισε με διαφορά

10 βαθμών από τον Τουρατζίδη

Στην MX1, μετά από πέντε αγώνες ο Παναγιώτης Κουζής κατόρθωσε να γυρίσει στις επιτυχίες κάνοντας μάλιστα το «double» αφού μαζί με τη νίκη στον αγώνα πήρε και την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα!!!

Με χρόνο 1.59 ο Κουζής μείωσε στους 14 βαθμούς από τον Ιωάννη Τουρατζίδη στο πρωτάθλημα και δηλώνει, όπως πάντα, δυναμικός διεκδικητής εν όψει του τελευταίου αγώνα.

Στην ίδια κατηγορία το Αθλητικό Σωματείο ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. εκπροσώπησαν και οι Μούγιος και Χριστόπουλος.

Ο Αθανάσιος Μούγιος, στη δεύτερη συμμετοχή του στο πρωτάθλημα, με χρόνο 2.14 τερμάτισε στην 11η θέση. Στην πρώτη του συμμετοχή σε αγώνες, ο Παρασκευάς Χριστόπουλος τερμάτισε στην 13η θέση. Ο αναβάτης της ΛΕΜΟΚΑ είχε καλύτερο χρόνο 2.13.

Νικητής ο ΜΧ2Τ ο Αντώνης Σάγμαλης

Ο Αντώνης Σάγμαλης της ΛΕ.ΜΟ.ΘΕ. έφυγε από τη Μεγαλόπολη με τον πρώτο τίτλο της καριέρας του, πρωταθλητής της ΜΧ2Τ με Υamaha ΥΖ125! Μαυράκης Σταύρος και Γιώργος της Α.Σ.Η. συμπληρώνουν την κορυφαία τριάδα του αγώνα.

MOTOCROSS TSAGKLAS

Πρώτος ο Σκύβαλος στην Open

Ο Μανώλης Σκύβαλος κέρδισε τον δεύτερο σερί του αγώνα στην OPEN. Δεύτερος στον αγώνα τερμάτισε ο Πακαταρίδης της Μοτολέσχη ΚΑΒ, ο οποίος στην γενική βαθμολογία της κατηγορίας βρίσκεται πρώτος!

3ος στη Senior ο Τσάγκλας

της ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. πρώτος στα

Quad ο Martin Milev

Ο Σπύρος Μητρόπουλος επικράτησε στην Senior (άνω των 50 χρόνων) και στα δυο σκέλη. Στην κατηγορία αυτή την ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. εκπροσώπησε ο Νικόλαος Τσάγκλας, ο οποίος τερμάτισε  3ος με χρόνο 2.28.

Στα Quad, νικητής ήταν ο Martin Milev με Yamaha 450. Με Yamaha YF 450R 450 έτρεξε ο Νικόλαος Σάββας της ΛΕΜΜ και κατετάγη στην 2η θέση με διαφορά από τον πρώτο του αγώνα, Milev, οκτώ βαθμών.

Λίγο πιο κάτω, με διαφορά δέκα βαθμών βρίσκεται τρίτος ο αναβάτης της ΑΛΑΜΜ Βασίλης Τριανταφύλλου.

Ο Γαλατιανός νικητής

στον δεύτερο αγώνα Vintage

Ο Στέλιος Γαλατιανός (ΑΡΗΣ) ο δεύτερος νικητής στην ιστορία της νεοσύστατης κατηγορίας Vintage, με χρόνο 17:06. Δεύτερος ο Ξενοφών Άντζελους της ΑΛΑΜΜ με 18:20 και τρίτος  Στέλιος Χριστοδούλου, επίσης του σωματείου Άρης, με 19:34.

Ο Διονύσιος Μάγειρας, μοναδικός εκπρόσωπος της ΛΕΜΟΚΑ στην συγκεκριμένα κατηγορία, έτρεξε με YZ 250 και με χρόνο 18:58, τερμάτισε 11ος.