fbpx

Πρωταθλητής στους αγώνες στίβου ΔΣ Μεσσήνης το 1ο Δημοτικό Σχολείο!

0

 

ΕΠΙΤΥΧΗΣ Η ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΤΙΒΟΥ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΣΤΗ ΜΕΣΣΗΝΗ

 

Απολύτως επιτυχημένη ήταν και φέτος η Βιωματική δράση διδασκαλίας στίβου των δημοτικών σχολείων του Δήμου Μεσσήνης, που έγινε προχθές στο Δημοτικό Στάδιο με τη συμμετοχή πάνω από 250 μαθητές και μαθήτριες σε πέντε αγωνίσματα: Δρόμος 50μ., δρόμος 600μ., άλμα σε μήκος, άλμα σε ύψος και ρίψη μπάλας.

MESSHNH STIBOS SXOLEION 1

Πρόκειται για τους αγώνες στίβου των δημοτικών σχολείων, στους οποίους συμμετέχουν κάθε χρόνο μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων όλων των δημοτικών σχολείων του Δήμου Μεσσήνης και συνδιοργανώνεται από το Γραφείο Φυσικής Αγωγής Μεσσηνίας, τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας και τους συλλόγους διδασκόντων των σχολείων με τη στήριξη του Δήμου Μεσσήνης.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε το 1ο Δημοτικό Σχολείο. Ο πρώτος νικητής έλαβε κύπελλο, μετάλλιο και δίπλωμα, ενώ μετάλλιο και δίπλωμα παρέλαβαν ο δεύτερος και ο τρίτος που διακρίθηκαν σε κάθε αγώνισμα. Οι αγώνες έγιναν παρουσία των διευθυντών και των γυμναστών των σχολείων, ενώ παρίσταται και γιατρός από το Κέντρο Υγείας Μεσσήνης.

Ο πρώτος νικητής παρέλαβε κύπελλο, μετάλλιο και δίπλωμα, ενώ μετάλλιο και δίπλωμα παρέλαβαν επίσης ο δεύτερος και ο τρίτος που διακρίθηκαν σε κάθε αγώνισμα. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Μεσσήνης παρουσία των διευθυντών και των γυμναστών των σχολείων, ενώ παραβρέθηκε και η γιατρός Μαρία Ρούσση από το Κέντρο Υγείας Μεσσήνης.

Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από το Γραφείο Φυσικής Αγωγής Μεσσηνίας, τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας και τους συλλόγους διδασκόντων των σχολείων με τη στήριξη του Δήμου Μεσσήνης.

MESSHNH STIBOS SXOLEION 3

Οι νικητές ανά κατηγορία έχουν ως εξής:

Δρόμος 50μ. κορίτσια

  1. Πλατάρου Κωνσταντίνα (2ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  2. Αλέσια Αλία (Δ.Σ. Βαλύρας)
  3. Αρβανίτη Γεωργία (3ο Δ.Σ. Μεσσήνης)

Δρόμος 50μ. αγόρια

  1. Μαθιός Θεόδωρος (3ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  2. Σταθόπουλος Οδυσσέας (1ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  3. Παναγιωτόπουλος Ιωάννης (Δ.Σ. Εύας)

Δρόμος 600μ. κορίτσια

  1. Λαουρίντα Αράπι (2ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  2. Δήμιζα Θεοδώρα (Δ.Σ. Βαλύρας)
  3. Αγγελοπούλου Αγγελική (Δ.Σ. Εύας)

Δρόμος 600μ. αγόρια

  1. Βασιλόπουλος Νικόλαος (1ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  2. Ντίσα Άλεξ (2ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  3. Χάκας Αλέξανδρος (Δ.Σ. Εύας)

Άλμα σε μήκος κορίτσια

  1. Νούρκα Μαρία (3ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  2. Κιρστέα Μανταλένα (3ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  3. Χρονοπούλου Φωτεινή (1ο Δ.Σ. Μεσσήνης)

Άλμα σε μήκος αγόρια

  1. Ναζμί Πεχίνι (Δ.Σ. Εύας)
  2. Τσίγκινης Ιωάννης (2ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  3. Μαδάκης Στέλιος (2ο Δ.Σ. Μεσσήνης)MESSHNH STIBOS SXOLEION 2

Άλμα σε ύψος κορίτσια

  1. Καποτά Ελεάνα (Δ.Σ. Εύας)
  2. Χαϊντάρι Τζέσικα (1ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  3. Τσουλάκου Σταυρούλα (2ο Δ.Σ. Μεσσήνης)

Άλμα σε ύψος αγόρια

  1. Σωτηρόπουλος Ανδρέας (1ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  2. Πετρόπουλος Αντώνης (1ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  3. Σταματόπουλος Γεώργιος (3ο Δ.Σ. Μεσσήνης)

Ρίψη μπάλας κορίτσια

  1. Σκιά Φωτεινή (3ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  2. Παράσχου Κωνσταντίνα (1ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  3. Ηλιοπούλου Γεωργία (1ο Δ.Σ. Μεσσήνης)

Ρίψη μπάλας αγόρια

  1. Μπάκας Ευάγγελος (1ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  2. Καλαποθάκης Καλαπόθος (2ο Δ.Σ. Μεσσήνης)
  3. Σουμπιτιτζέ Νίκος (Δ.Σ. Βαλύρας)MESSHNH STIBOS SXOLEION 5

 

Share.