fbpx

Σχηματίστηκε ο χάρτης της νέας Γ’ Εθνικής, για την περίοδο 2019-20

0

 

116 ΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΧΩΡΙΣΤΟΥΝ ΣΕ 8 ΟΜΙΛΟΥΣ ΜΕ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ – ΤΕΛΗ ΙΟΥΛΙΟΥ Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

 

116 ομάδες έχουν δικαίωμα συμμετοχής στη Γ’ Εθνική για την σεζόν 2019-2020 και σύμφωνα με όσα ισχύουν ως τώρα θα χωριστούν σε 8 ομίλους με γεωγραφικά κριτήρια, ενώ η προκήρυξη αναμένεται να εκδοθεί περί τα τέλη Ιουλίου και τότε θα γίνουν γνωστές οι διατάξεις αλλά και ο τρόπος διεξαγωγής του πρωταθλήματος.

Αυτό ισχύει εφόσον δεν αποφασίστηκε από την ΕΠΟ κάποια αλλαγή στον αριθμό των ομάδων. Έτσι η νέα Γ’ Εθνική θα απαρτίζεται από 116 ομάδες, οι οποίες έχουν δικαίωμα συμμετοχής και συγκεκριμένα πρόκειται για 4 ομάδες που υποβιβάστηκαν από τη Football League, 56 ομάδες που διατήρησαν τη θέση τους στη Γ’ Εθνική αλλά και 56 ομάδες που κέρδισαν την άνοδό τους, κατακτώντας το πρωτάθλημα στην ΕΠΣ που ανήκουν.

Ωστόσο, τίποτα δεν είναι ακόμα σίγουρο ότι αυτές θα είναι οι ομάδες που θα απαρτίζουν τη Γ’ Εθνική της νέας περιόδου, διότι συνηθίζεται να μη δηλώνουν συμμετοχή όλοι οι πρωταθλητές των ΕΠΣ, με δικαίωμα αντικατάστασης να υπάρχει από τον δευτεραθλητή ή και τον τριταθλητή της Ένωσης. Εξάλλου, κάποιες ομάδες ενδέχεται να δηλώσουν αδυναμία συμμετοχής στην εθνική ερασιτεχνική κατηγορία. Όλα αυτά θα ξεκαθαρίσουν τις επόμενες εβδομάδες, όταν η ΕΠΟ δημοσιεύσει την προκήρυξη και δοθεί το χρονικό όριο της δήλωσης συμμετοχής. Ανάλογα, λοιπόν, με τις ομάδες που θα δηλώσουν φέτος συμμετοχή, θα γίνει και ο καταρτισμός των ομίλων, κυρίως με γεωγραφικά κριτήρια.

Οι πρωταθλητές των ΕΠΣ της σεζόν 2018-19:

ΕΠΣ Έβρου: Ορέστης Ορεστιάδας

ΕΠΣ Θράκης: Μ. Αλέξανδρος Ιάσμου

ΕΠΣ Καβάλας: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Ορφανού, Κεραυνός Πέρνης, Δόξα Θεολόγου

ΕΠΣ Ξάνθης: Ορφέας Ξάνθης, Άρης Αβάτου, Ηρακλής Νέου Ζυγού

ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός

ΕΠΣ Σερρών: Πανσερραϊκός, Απόλλων Παραλιμνίου, Δόξα Κάτω Καμήλας

ΕΠΣ Κιλκίς: Αλέξανδρος Κιλκίς, Κιλκισιακός

ΕΠΣ Μακεδονίας: Μακεδονικός, Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδώνας Μηχανιώνας, Θερμαϊκός Θέρμης

ΕΠΣ Ημαθίας: Νίκη Αγκαθιάς, Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων

ΕΠΣ Πέλλας: Εδεσσαϊκός, ΑΣ Γιαννιτσών, Αλμωπός Αριδαίας, Θύελλα Σαρακηνών

ΕΠΣ Χαλκιδικής: Άρης Παλαιοχωρίου, Νέα Καλλικράτεια

ΕΠΣ Φλώρινας: ΠΑΣ Φλώρινα

ΕΠΣ Γρεβενών: ΑΟ Σειρήνα

ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Φούφα, ΑΕΠ Καραγιαννίων

ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Αχέρων Καναλακίου, Σούλι Παραμυθιάς, Ατρόμητος Σαγιάδας

ΕΠΣ Κέρκυρας: Λευκίμμη, Θιναλιακός

ΕΠΣ Καστοριάς: Αστραπή Μεσοποταμίας

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας: Τηλυκράτης, ΠΑΣ Πρέβεζα

ΕΠΣ Αιτ/νίας: Ναυπακτιακός Αστέρας, ΑΕ Μεσολογγίου

ΕΠΣ Ηπείρου: ΑΟ Ανατολής

ΕΠΣ Θεσσαλίας: Νίκη Βόλου, ΓΣ Αλμυρού, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου

ΕΠΣ Τρικάλων: Μετέωρα, Διγενής Νεοχωρίου

ΕΠΣ Καρδίτσας: ΑΟ Σελλάνων, Ατρόμητος Παλαμά

ΕΠΣ Λάρισας: Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας

ΕΠΣ Πιερίας: Αιγινιακός, Πιερικός, ΑΕ Καρίτσας

ΕΠΣ Φωκίδας: Αστέρας Ιτέας, Απόλλων Ευπαλίου

ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας

ΕΠΣ Πειραιά: Εθνικός, Κερατσίνι, Μοσχάτο, Ερμής Κορυδαλλού

ΕΠΣ Ηρακλείου: Ηρόδοτος, Γιούχτας, Ατσαλένιος, Πόρος

ΕΠΣ Λασιθίου: ΑΟ Αγίου Νικολάου

ΕΠΣ Ρεθύμνου: Επισκοπή, ΑΕ Μυλοποτάμου

ΕΠΣ Χανίων: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Πανακρωτηριακός

ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Ρόδος

ΕΠΣ Αν. Αττικής: Αήττητος Σπάτων, Παλληνιακός, Θύελλα Ραφήνας, Αχαρναϊκός, Μαρκό

ΕΠΣ Ηλείας: ΠΑΟ Βάρδας, Πανηλειακός, Ξενοφών Κρεστένων

ΕΠΣ Αχαΐας: Διαγόρας Βραχνέικων, Θύελλα Πατρών

ΕΠΣ Ευρυτανίας: Ποταμιά

ΕΠΣ Φθιώτιδας: Αταλάντη

ΕΠΣ Αθηνών: Ηλυσιακός, Άγιοι Ανάργυροι, Άγιος Ιερόθεος, Καλλιθέα, ΑΕ Κηφισιάς, Φωστήρας

ΕΠΣ Κυκλάδων: Πανθηραϊκός, Θύελλα Καμαρίου, Άνω Μερά

ΕΠΣ Εύβοιας: ΑΟ Νέας Αρτάκης

ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός, Όλυμπος Αγιάσου

ΕΠΣ Χίου: Κανάρης Νενήτων

ΕΠΣ Σάμου: ΑΕ Βαθύλου/Πανσαμιακού

ΕΠΣ Κορίνθου: Κόρινθος 2006

ΕΠΣ Δυτ. Αττικής: Ακράτητος

ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου, Κιθαιρώνας Καπαρελλίου

ΕΠΣ Ζακύνθου: ΑΟ Κατασταρίου, ΑΟ Τσιλιβή

ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης: ΑΟ Πρόννων

ΕΠΣ Αργολίδας: Παναργειακός, Ερμιονίδα, Ναύπλιο 2017

ΕΠΣ Αρκαδίας: Παναρκαδικός, ΑΕΚ Τρίπολης

ΕΠΣ Λακωνίας: Σπάρτη, ΑΕ Πελλάνας, Αστέρας Βλαχιώτη, Πανγυθεατικός

ΕΠΣ Μεσσηνίας: «Καλαμάτα», ΑΟ Διαβολιτσίου

Share.