Σπουδαία χρονιά το 2018 για την αγωνιστική ποδηλασία του Ευκλή

0

Κατατάσσεται στην 52η θέση της βαθμολογίας της Ε.Ο.Π. ανάμεσα σε 99 σωματεία όλης της χώρας!

Το 2018 ήταν μια χρονιά γεμάτη επιτυχίες, πολλά μετάλλια και εξαιρετικές εμφανίσεις των αθλητών αγωνιστικής ποδηλασίας του ΣΠΟΚ Ευκλή, σε αγώνες που έγιναν σχεδόν σε κάθε γωνιά της Ελλάδας!

Η επιτυχής αυτή συνολική παρουσία του τμήματος αγωνιστικής ποδηλασίας του Συλλόγου Πεζοπόρων – Ορειβατών Καλαμάτας ”Ο Ευκλής” στους αγώνες που διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.) του χάρισε την 52η θέση, με 401 βαθμούς, ανάμεσα στα 99 Σωματεία απ’ όλη την Ελλάδα!

Η τελική Γενική βαθμολογία της Ε.Ο.Π. προήλθε από τα 1031 φύλλα αγώνων δρόμου, πίστας και ορεινής ποδηλασίας για το 2018.

Οι αθλητές που την χρονιά που πέρασε έδωσαν δυναμικό παρών στους αγώνες της ΕΟΠ ήταν οι: Παναγιώτης Βεργετόπουλος (υπεύθυνος τμήματος), Πέτρος Γύφτουλας, Παναγιώτης Δούσης, Αριστόδημος Κεφάλας, Κωνσταντίνος Κρανιώτης, Απόστολος Λαμπρόπουλος, Αθανάσιος Μπάκας, Βασίλειος Μυστριώτης, Αθανάσιος Παπαγεωργίου, Χρήστος Ποντίκης Αλέξανδρος Ρούσης, Παντελεήμων Σταμάτης, Θεόδωρος Τσούτσο, Χριστοδουλάκης – Λαγωνικάκος Γεώργιος.

AGONISTIKH PODHLASIA EYKLHS 2

Οι ποδηλάτες που πρωτοστάτησαν το 2018

Οι ποδηλάτες του καλαματιανού συλλόγου που την χρονιά που μας άφησε πριν από λίγες ημέρες κατόρθωσαν με τις εμφανίσεις τους να του ξεχωρίσουν και να ανεβούν πολλές φορές στο βάθρο, κατακτώντας πρωτιές σε αρκετούς αγώνες ήταν αρκετοί, με κορυφαίο όλων τον Χρήστο Ποντίκη ο οποίος πρωτοστάτησε τρέχοντας τα περισσότερα χιλιόμετρα!!!

Στην γενική κατάταξη ανά κατηγορία οι ποδηλάτες του Ευκλή το 2018  κατετάγησαν στις κάτωθι θέσεις:

• Χρήστος Ποντίκης (κατηγορία Μάστερ Γ΄) 2ος στους 99 αθλητές, πήρε μέρος σε 11 αγώνες και έδωσε στο καλαματιανό Σωματείο, 164 βαθμούς.
  • Παναγιώτης Δούσης (κατηγορία Ανδρών) 62ος στους 243 αθλητές.

Στην κατηγορία Μάστερ Β΄ :

• Παντελεήμων Σταμάτης 28ος στους 209 αθλητές.
  • Παναγιώτης Βεργετόπουλος 42ος στους 209 αθλητές.
  • Αθανάσιος Μπάκας 195ος στους 209 αθλητές.
  • Βασίλειος Μυστριώτης (Μάστερ Δ΄) 17ος στους 21 αθλητές.
  • Τέλος, ο τριαθλητής Κωνσταντίνος Κρανιώτης, εκπροσώπησε επάξια τον Ευκλή σε πολυάριθμους αγώνες τριάθλου καθόλη τη χρονιά που μας πέρασε, κατακτώντας θέσεις μέσα στην κορυφαία τριάδα.

«Η διοίκηση του Ευκλή συγχαίρει τους ποδηλάτες που τίμησαν τον Σωματείο και εύχεται, να έχουν πολλές επιτυχίες την νέα χρονιά 2019.»